bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Policja ostrzega. Oszust naciąga seniorów

Plakat na pierwszym planie starsza kobieta i mężczyzna na górze napis Seniorze nie daj się
Plakat na pierwszym planie starsza kobieta i mężczyzna na górze napis Seniorze nie daj się

Uwaga na nowe oszustwo. Jeden z mieszkańców gminy Karczew dał się naciągnąć na pieniądze mężczyźnie, który podał się za pośrednika ubezpieczeniowego. Ten przekonał seniora do faktu, że przysługuje mu zwrot z tytułu wieloletniego opłacania składek i wyłudził od niego kilka tysięcy złotych.

Starsi ludzie to doskonały cel dla wszelkiej maści oszustów i krętaczy. Stosujący socjotechniczne techniki przestępcy, bywają niekiedy wyjątkowo przekonujący i działają – dopóki nie spotkają osoby, która ulegnie psychologicznej grze, a finalnie oczywiście straci swoje dobra i oszczędności.

Z takim właśnie oszustem miał do czynienia 78-letni mieszkaniec gminy Karczew, który wpuścił do swojego mieszkania “pośrednika ubezpieczeniowego”, oferującego starszemu człowiekowi odpłatną pomoc w skutecznym uzyskaniu zwrotu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które “należą się seniorowi za wieloletnie opłacanie składek”.

78-latek uwierzył w tę historię i przekazał mężczyźnie pieniądze za pośrednictwo i pomoc w uzyskaniu pieniędzy. Oszust, który go odwiedził, podziękował i poprosił, aby starszy człowiek czekał na kontakt z jego strony. Kiedy „pośrednik” opuścił dom 78-latka, ten zorientował się, że dał się omamić wizją otrzymania większej gotówki.  Powiadomił o wszystkim policję.

Mężczyzna, który podawał się za przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego miał około 40-50 lat, krótkie blond włosy, ubrany był w jasne spodnie i czerwoną koszulkę.

Policjanci przestrzegają mieszkańców, aby z rozsądkiem podchodzili do takich wizyt. Jeżeli nie są choćby w najmniejszym procencie pewni tożsamości oraz intencji niespodziewanego gościa, nie powinni wpuszczać takiej osoby do swojego domu. W sytuacji podejrzenia, że mogą mieć Państwo do czynienia z oszustem, policjanci proszą o pilny telefon do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Można dzwonić na numery alarmowe 112 i 997, ale proponujemy również wykonanie bezpośredniego połączenia do oficera dyżurnego – całodobowo na numery: 22 60 41 900 lub 22 60 41 213.

Źródło: http://kppotwock.policja.waw.pl

Data opublikowania strony: 02/08/2019