radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Ponad 500 nowych drzew u nas

Ponad 500 nowych drzew u nas

Budowa trasy S17 i węzła Lubelska wiąże się z koniecznością wycinki wielu drzew. Już dziś jadąc Szosą Lubelską widzimy, że wykonawca inwestycji – firma Strabag, przystąpił do wycinki. To smutny obraz, ale bez wycinki niemożliwa byłaby budowa tak potrzebnej w naszej okolicy nowej drogi.

Na szczęście inwestor i wykonawca odtworzą drzewostan. Do połowy przyszłego roku na terenie naszej gminy posadzonych zostanie 576 nowych drzew i krzewów. Do nasady wybrane zostały rodzime gatunki odporne na nasze warunki atmosferyczne. Są wśród nich klony, olchy, jesiony, dęby oraz wierzby. Pojawią się też nowe krzewy, m. in. tawuły. Wierzchnia warstwa zebranej pod budowę ziemi, cenna biologicznie, zostanie ponownie wykorzystana po zakończeniu budowy do wyrównania terenu. Będzie doskonałym podłożem pod wysiewaną wówczas trawę. Drzewa, które nie kolidują z inwestycją, ale są w jej bezpośrednim otoczeniu, zostaną zabezpieczone specjalnymi matami, tak by miały szansę przetrwać niekorzystny dla nich okres.

Nowe nasadzenia „objęte” są gwarancją. Jeśli w dwa lata po zakończeniu budowy, któreś z nich nie przetrwa, zostanie wymienione. W przeciwnym wypadku wykonawca zapłaci od każdego centymetra obwodu pnia ściętego drzewa. Niektóre fragmenty trasy i węzła zabezpieczone będą ekranami akustycznymi. Te elementy także zostaną obsadzone. Wykorzystany do tego będzie bluszcz, który za kilka lat nie tylko pomoże ograniczać hałas, ale także znacznie poprawi wygląd ekranów.

Data opublikowania strony: 12/02/2018