Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Projekt „Kalkulator w Arduino” zaprojektowany przez uczennicę gimnazjum w Wiązownie

Dominika Filimonow uczennica Zespołu Szkolno – Gimnazjalego w Wiązownie, choć jest dopiero uczennicą klasy pierwszej, ma już sprecyzowane zainteresowania. Pasjonuje ją informatyka i robotyka. Przystępując do Mazowieckiego programu dla uczniów szczególnie uzdolnionych wybrała temat: „Jak stworzyć szkolny kalkulator w Arduino”.

Arduino to mikrokontroler o otwartym kodzie źródłowym, który programujemy za pomocą języka C/C++. Arduino zostało stworzone aby zachęcić młodzież i dorosłych do nauki programowania. Dzięki niemu można w kilka minut zrobić sterownik oświetlenia, grę, mini robota, domową stację meteo.

Swoją przygodę z Arduino Dominika zaczęła od budowania i programowania prostych podzespołów, np. migającej diody, włącznika światła. Konsekwentnie uczyła się języka C i C++.  Po licznych próbach i testach powstał szkolny kalkulator, który dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli liczby całkowite oraz ułamki dziesiętne. Wynik działania  wyświetla się na ekranie graficznym.

Gotowy, działający kalkulator oraz inne modele wykonane przez Dominikę zostały zaprezentowane na forum szkoły i wzbudziły duże zainteresowanie uczniów. Uczniowie testowali jak działają te urządzenia oraz  zadawali wiele pytań o to, jak zostały one wykonane.  Mamy nadzieję, że dzięki tej prezentacji kolejni uczniowie zainteresują się informatyką.

Najlepszym podsumowanie tego projektu będą słowa uczennicy: “Jestem bardzo zadowolona z wykonanego przeze mnie kalkulatora. Kiedyś nawet nie myślałam, że stworzę takie urządzenie. Programowanie było dla mnie czarną magią i wszystko zaczynałam od początku. Dzięki projektowi nauczyłam się podstaw programowania. Jest to dla mnie bardzo ważne i na pewno zdobyte umiejętności wykorzystam w przyszłości. Być może niedługo zbuduję robota z klocków Lego, który będzie sterowany przy pomocy Arduino”.

Data opublikowania strony: 26/06/2016