Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Przetarg na odbiór śmieci unieważniony

W lipcu 2019 roku kończy się umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie śmieci z terenu naszej gminy. Nasz samorząd powinien więc podpisać kolejną umowę. Już dziś jednak widać, że podwyżka tzw. opłaty środowiskowej, którą ponoszą przedsiębiorstwa odbierające śmieci, mocno wpłynie na wysokość opłat, które poniesiemy wszyscy.

Opłata środowiskowa to rodzaj podatku, który płacą przedsiębiorstwa odbierające śmieci. To opłata za umieszczanie odpadów na składowiskach. Jej wysokość ustala rząd. W 2017 roku rząd zdecydował o stopniowym podnoszeniu stawki z 24,15 zł za tonę do 170 zł za tonę od stycznia 2019 roku. Tę podwyżkę odbiorcy śmieci przekładają na klientów, a więc nas wszystkich. Do tej pory Gmina Wiązowna wydawała na odbiór śmieci od mieszkańców ok. 4,9 mln w ciągu trzech lat. Po otwarciu ofert w ogłoszonym niedawno przetargu na te usługi okazało się, że taka kwota jest daleko niewystarczająca.

Oferta firmy P.P.H.U. Lekaro opiewała bowiem na ponad 14,9 mln zł, Remondis Sp. z o.o. na 16,8 mln. To oznacza, że ceny odbioru segregowanych śmieci musiałyby wzrosnąć w naszej gminie z 11 zł miesięcznie od osoby do ponad 34 zł za śmieci segregowane. Unieważniliśmy ten przetarg, ponieważ ustawodawca zapisał w rozporządzeniu, że maksymalna stawka miesięczna za odbiór segregowanych odpadów, w przeliczeniu na jedną osobę, nie może przekraczać 31,96 gr. Przetarg zostanie powtórzony, ale już dziś widać, że utrzymanie cen za odbiór śmieci na dotychczasowym poziomie nie będzie możliwe. Gwałtowny wzrost cen za śmieci widać we wszystkich sąsiednich samorządach, które już podpisały umowy na 2019 rok. I tak w Sulejówku ceny od stycznia wzrosną od 69 do 108%. W Kołbieli już w 2018 roku wzrosły o 60%, a w Osiecku o 30%. Musimy się więc liczyć z tym, że i u nas te ceny w najbliższym czasie wzrosną.

Warto pamiętać, że na cenę, którą płacimy za wywóz śmieci, wpływa także sposób, w jaki je segregujemy. Im rzetelniej i skrupulatniej będziemy to robić, tym tańszy będzie proces ich przetwarzania i tym mniej śmieci będzie składowane na wysypiskach. Warto zastanowić się także, czy każdy z nas musi produkować tyle śmieci, ile produkuje teraz. To często kwestia wyboru w czasie zakupów. Sięgając po konkretne produkty na sklepowych półkach, przyzwyczailiśmy się zwracać uwagę na ich cenę, jakość, skład. Może warto zwracać uwagę także na opakowanie? I w miarę możliwości wybierać te produkty, po których pozostanie mniej śmieci?

Szczegółowych informacji o gminnej gospodarce odpadami udziela Anna Bogucka, pok. 010, tel. 22 512 58 24, kom. 661 969 850, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 08/12/2018