Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ranking bogactwo samorządów. Wiązowna wysoko

Słupki zrobione z monet od najmniejszego do największego

Pismo „Wspólnota” opublikowało zestawienie „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2018”. Na Mazowszu jesteśmy siódmą najbogatszą gminą wiejską.

Nasza gmina znalazła się na 29 miejscu wśród wszystkich gmin wiejskich z całej Polski – podskoczyliśmy o jedno oczko w górę w porównaniu z 2017 r. (a w zestawieniu z 2010 r. – o 96 pozycji). Jesteśmy na siódmym miejscu – wśród tych z województwa mazowieckiego. Zgodnie z wyliczeniami – dochód w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł 5544,43 zł w 2018 r.

Jak wygląda metodologia rankingu? Dochody każdego samorządu podzielono przez liczbę ludności. Pominięto wpływy z dotacji celowych. Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą, czyli – tak zwany podatek janosikowy.  Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu – cytowany przez wspolnota.org.pl – zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010. Jego zdaniem „sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych”.

Całe zestawienie dostępne jest na stronie: www.wspolnota.org.pl

Data opublikowania strony: 24/07/2019