Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Rozbudowa szlaku Przedmościa Warszawa 1915-1944. Nowa tablica w Rudce

Nowa tablic informacyjna w Rudce przy ulicy Biesiadnej w bezpośrednim sąsiedztwie zachowanych umocnień Przedmościa Warszawa z lat 1940-1944.
Nowa tablic informacyjna w Rudce przy ulicy Biesiadnej (Foto: "Pro Fortalicium")

Szlak Pozycji Przedmoście Warszawa wzbogacił się o dwie nowe i kolejne wyremontowane tablice. Podobnie jak w zeszłym sezonie skupiono się na graficznym zobrazowaniu wyników badań archeologicznych prowadzonych w trakcie przebudowy Szosy Lubelskiej do standardu trasy S17.

Wielka inwestycja pochłonęła znaczną część dawnych fortyfikacji polowych, jednak przeprowadzone prace archeologiczne dały rewelacyjne wyniki pokazujące szczegóły konstrukcyjne budowli obronnych budowanych w tym rejonie od 1916 do 1944 roku.

Jedna z tablic została umieszczona na terenie Gminy Wiązowna w Rudce przy ulicy Biesiadnej w bezpośrednim sąsiedztwie zachowanych umocnień Przedmościa Warszawa z lat 1940-1944. Przedstawione na tablicy grafiki, pokazują szczegóły konstrukcyjne standardowego garażu dla armaty przeciwpancernej kalibru 37mm, używanego w Rudce również jako schronienia lekkiego działa piechoty.

Przy współpracy Gminy Wiązowna i Powiatu Otwockiego udało się wyremontować stare tablice oraz zakupić nowe. Natomiast tereny pod ich instalacje użyczyło Nadleśnictwo Celestynów i Gmina Wiązowna.

Zachęcamy do spaceru po historycznym szlaku fortyfikacji Przedmościa Warszawa, lokalizacje wszystkich tablic i schronów znajdą państwo pod linkiem tutaj.

Info: Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Data opublikowania strony: 03/01/2023