Liczba mieszkańców: 531 (stan na 31.12.2023 r.)
Kod pocztowy: 05-408 Glinianka
Rzakta (dawna nazwa Rzachta), to wieś rycerska o średniowiecznym rodowodzie ze składu dóbr Dobrzynieckich herbu Ciołek. Nazwa Rzachta wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego żniwa. Położona jest w południowo-wschodniej części gminy Wiązowna.
Już w XV w. Rzakta należała do parafii Kołbiel, a po wybudowaniu i erygowaniu parafii w Gliniance – do parafii Glinianka. W tym czasie jedna część Rzakty znajdowała się w rękach Wawrzyńca Dobrzynieckiego herbu Ciołek, a druga była własnością jego brata Andrzeja. W 1580 r. Rzachta miała 13 łanów ziemi uprawnej i ok. 130 mieszkańców. Właścicielem wsi był Piotr Wasowski.
Pod koniec XVIII w. Rzachta wraz z Siwianką i Dobrzyńcem Mniejszym stanowiła własność szambelana Chełkowskiego. W XIX w. Rzachta (wraz z Siwianką, młynem Tarachowizną z przyległościami) należały do majątku Dobrzyniec Mały. Jego właścicielem był od 1836 r. Ludwik Adam Dmuszewski, aktor, śpiewak, reżyser teatralny, działacz społeczny, dziennikarz i jeden z dyrektorów Teatru Narodowego. Na początku XX w. właścicielem Rzakty był Bolesław Pisano. W tym czasie w Rzakcie funkcjonowała jednoklasowa szkoła powszechna. Rok 1916 to wielki pożar w Rzakcie.
W okresie międzywojennym działało w Rzakcie włościańskie Stowarzyszenie Spożywcze „Gromada”. W drugiej połowie XX w. Rzakta miała Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną i znacznie rozproszoną zabudowę. W 1973 r., w wyniku reformy administracyjnej i likwidacji Gminy Glinianka, Rzakta znalazła się w Gminie Wiązowna.
We wsi zachowały się przydrożne krzyże i kapliczka; budynki dawnej spółdzielni oraz szkoły.
Współczesna Rzakta graniczy z Czarnówką i Bolesławowem oraz gminami Kołbiel i Dębe Wielkie. Sołectwo znajduje się na niedużym wzniesieniu. Charakteryzuje je falujące ukształtowanie terenu. Jedna z nieoficjalnych „dzielnic” Rzakty nosi nazwę Rzakta Góry. Wieś od wschodu otoczona jest lasami, a od zachodu młodymi zagajnikami i lasami sosnowymi. Rzakta jest nadal częścią parafii św. Wawrzyńca w Gliniance.
We wsi znajduje się pełnowymiarowe boisko klubu LUKS Rzakta. Obiekt malowniczo usytuowany w centrum wraz ze świetlicą tzw. “Hydrofornią” jest znakiem rozpoznawczym osady. Z Warszawy do Rzakty dojeżdżają autobusy linii 720 oraz L20. Dzięki temu miejscowość ma bezpośrednie połączenie komunikacyjne ze stolicą oraz z Otwockiem.