Wiele zależy od naszych decyzji, które podejmujemy codziennie. Wystarczy wprowadzić kilka zasad, które nie wymagają większych nakładów finansowych, aby zmniejszać produkcję śmieci. Zmiany można wprowadzać stopniowo, nie czyniąc przy tym wielkiej rewolucji. Ważna jest również systematyczność, bo dzięki niej pewne zachowania po jakimś czasie wejdą nam w krew.
Pozbywając się śmieci oraz zalegających w naszych domach rzeczy, trzeba robić to z głową. Śmieci segregujmy od razu na właściwe frakcje. Wystarczą do tego kosze – zarówno w kuchni, jak i w np. na korytarzu w domu. Do tych drugich trafią te odpady, które powstają podczas nauki, pracy czy innych wykonywanych w domu czynności.
Stwórzmy w domu miejsce, gdzie będziemy odkładać przedmioty, których planujemy się pozbyć: nietrafione prezenty, nieużywane ubrania, zabawki i książki, z których dzieci już wyrosły, przeczytane czasopisma, zużyte baterie itd. Następnie posegregujmy rzeczy na te, którym można dać drugie życie i te do wyrzucenia. Jeśli nie wiesz, jak segregować, to chętnie pomożemy. Na naszej stronie w zakładce: Załatw sprawę w urzędzie/Śmieci znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych mieszkańców pytania. Warto się z nimi zapoznać.
Ubrania i przedmioty nadające się do użytku przekażmy osobom potrzebującym, a rzeczy zniszczone i zużyte (baterie, płyty CD, pendrive’y, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po lekach) zawieźmy w miejsce do tego przeznaczonego, jakim jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – w skrócie PSZOK. Taki punkt na terenie naszej gminy znajduję się w Emowie na ul. Wiązowskiej 2A (teren oczyszczalni ścieków). Czynny jest w soboty od 10.00 do 18.00 (oprócz świąt).
W ramach systemu gminnego dwa razy w roku organizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci. Chęć oddania tego typu odpadów trzeba zgłosić do Wydziału Środowiska i Nieruchomości. Terminy odbiorów zamieszczone są w harmonogramie odbioru odpadów.
Nie wyrzucaj – kompostuj!
Wiosną rozpoczynamy pozimowe porządki także w ogrodzie. Na przydomowych trawnikach pozostaje nam pewna ilość liści, trawy czy gałęzi. Co należy z nimi zrobić? Zgodnie z “Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Wiązowna” zgrabione liście czy też skoszona trawa (bioodpady) nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jeśli umieścimy w nich bioodpady, to firma wywozowa ich od nas nie odbierze. Bioodpady należy segregować lub kompostować. Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem, źródłem cennych witamin dla naszych roślin. Kompostowanie jest doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych, jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy roślin. Dzięki kompostowaniu organiczne “śmieci” można przekształcić w cenny nawóz – zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie trochę pracy i odrobina cierpliwości. Ci, którzy kompostują bioodpady, uzyskują zniżkę w opłacie za śmieci. Jest to 3 zł miesięcznie od osoby.
Naszym obowiązkiem jest dbanie o miejsce, w którym żyjemy. Można zacząć od zmiany, małymi krokami, wielu nawyków. Zastanów się, jak możesz ograniczyć ilość produkowanych odpadów. To one są niebezpieczne dla planety. Z pomocą może przyjść wdrożenie trendu zero waste. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpłyniesz na środowisko, ale również odtworzysz naturalne cykle, w których dasz drugie życie produktom i znowu staną się one zasobami.
Informacji na temat systemu śmieciowego udziela nasz Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 29, e-mail: n.murach@wiazowna.pl lub p.kowalska@wiazowna.pl.