Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Skosiłeś trawę – przekompostuj!

Kiedy zrobiło się ciepło i pogoda sprzyja pracom na świeżym powietrzu, rozpoczynamy prace porządkowe w ogrodzie i wokół domu. Kosimy trawę, grabimy uschnięte resztki roślinności i liście, sprzątamy suche gałęzie, przycinamy rośliny. W miarę postępu prac ogrodniczych, pojawia się problem, co zrobić z tą całą masą organicznych odpadów. W wielu z nas tkwi przekonanie, że wypalanie skoszonej trawy jest najlepszym sposobem na pozbycie się jej. Jednak nie warto tego wszystkiego po prostu spalać. To nie pomaga naszemu ogrodowi, za to zanieczyszcza powietrze, którym wszyscy oddychamy. Namawiamy Państwa do zmiany ogrodowych nawyków. To poprawi komfort życia w całej okolicy.

Palenie skoszonej trawy to marnotrawstwo doskonałego nawozu, który po przekompostowaniu świetnie nadaje się do użyźniania ogrodu. Skoszoną trawę trzeba tylko wymieszać z odrobiną ziemi, do pryzmy dorzucić rozdrobnione gałęzie, które zostały nam po wiosennej przycince i taki kompost regularnie przerzucać.

Do kompostowania mogą być wykorzystane wszelkie odpady roślinne pochodzące z ogrodu, czyli ścięta trawa, chwasty, liście, uschnięte rośliny, kora, drobne gałęzie czy resztki warzyw i owoców. Na kompost nadają się także odpady organiczne pochodzące z gospodarstwa domowego, takie jak obierki po warzywach i owocach, skorupki jajek, resztki jedzenia, torebki herbaciane, a także popiół drzewny z kominka. Jeżeli do kompostu będziemy dodawać ziemi, bez obaw możemy dołożyć do niego odpady w postaci niekolorowego papieru szarego i tektury.

Gdy nie możemy sobie pozwolić na założenie kompostownika, nasza gmina zapewnia odbiór odpadów biodegradowalnych raz w miesiącu. Resztki pochodzenia organicznego oddajemy w brązowych workach z napisem „ODPADY ZIELONE”. Tak samo, jak w przypadku kompostowania, do worków tych nie wrzucamy kości, mięsa, kamieni, papierosów i odpadów z tworzyw sztucznych.

Odpadów zielonych pozbyć się można również poprzez dostarczenie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego na terenie firmy Lekaro, Wola Ducka 70A. 

PSZOK czynny jest w soboty w godzinach od 10.00 do 18.00.

Data opublikowania strony: 04/06/2018