bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Skrzynka na listy. Obowiązek każdego mieszkańca

Różnokolorowe skrzynki na listy zawieszone na drucianym ogrodzeniu
Różnokolorowe skrzynki na listy zawieszone na drucianym ogrodzeniu

Nie do końca wiadomo, czy wybory prezydenckie odbędą się w zakładanym terminie 10 maja. Jeśli tak, to najprawdopodobniej przybiorą one formę korespondencyjną. Karty do głosowania mają trafić do Polaków na tydzień przed wyborami. Dostaniemy je do skrzynek na listy. Przypominamy, że zgodnie z prawem są one obowiązkowe. Za ich brak grozi kara grzywny.

Każdy ma obowiązek posiadać skrzynkę na listy, wynika on z ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. W przypadku domów jednorodzinnych skrzynka powinna znaleźć się na drzwiach wejściowych do budynku lub w ogólnodostępnej części, np. na ogrodzeniu. Tam, gdzie w ramach domu lokali jest więcej, liczba skrzynek powinna odpowiadać liczbie mieszkań. W przypadku bloków skrzynki na listy powinny znajdować się w ogólnodostępnej części budynku.

Skrzynka pocztowa musi spełniać określone wymogi (znajdują się one w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r.)  :

  1. ma zapewniać ochronę listów lub innych przesyłek przed kradzieżą;
  2. nie może mieć ostrych krawędzi, bo to może doprowadzić do tego, że listonosz – wkładający paczkę – się pokaleczy;
  3. otwór, przez który wrzuca się pocztę, powinien zabezpieczać ją przed wyjęciem;
  4. wielkość skrzynki powinna umożliwiać włożenie koperty o wymiarach 22,9 na 32,4 cm oraz przesyłek o grubości łącznej 6 cm;
  5. należy ją oznakować cyframi arabskimi;
  6. musi być zainstalowana nie niżej niż 70 cm od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki i nie niżej niż 160 cm od podłoża do górnej krawędzi ostatniej skrzynki  w części ogólnodostępnej.

Na każdego, kto nie posiada skrzynki pocztowej lub nie spełnia ona obowiązujących wymogów – zgodnie z Prawem pocztowym (art. 127) – po przeprowadzeniu kontroli, można nałożyć grzywnę w wysokości od 50 zł do 10 tys. zł.

Źródło: bezprawnik.pl, wprost.pl

Foto: pixabay.com

Data opublikowania strony: 20/04/2020