Tegoroczne hasło obchodów to „Zdrowie psychiczne w pracy”, co – jak podaje gov.pl – ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia psychiatry nie muszą posiadać skierowania. Zasady korzystania z opieki psychiatrycznej i psychologicznej oraz formy tej opieki opisane są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na terenie naszej gminy organizujemy wiele działań na rzecz wspierania osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym. To zarówno doraźna, jak i długotrwała pomoc.
Po poradę do CUS w Radiówku
W ramach poradnictwa psychologicznego w Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna w Radiówku odbywają się:
- Indywidualne poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży – czwartki w godz. 14.00, 15.00 i 16.00.
- Indywidualne poradnictwo psychologiczne dla osób dorosłych – poniedziałki w godz. 14.00, 15.00 i 16.00.
- Warsztaty umiejętności opiekuńczo–wychowawczych.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 607 390 961. Zostaną Państwo poinformowani, jak ubiegać się o udział oraz jakie są terminy.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliniance
Na naszym terenie działa Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Wiązowna. Placówka jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób powyżej 18 roku życia, które doświadczyły choroby psychicznej. Ośrodek przeznaczony jest dla 25 osób. ŚDS mieści się w Gliniance.
Działania ośrodka ukierunkowane są na rozwój umiejętności społecznych, wzrost kompetencji zadaniowych umożliwiających powrót do pełnionych ról społecznych w życiu rodzinnym i w pracy, jak również rozwijanie zainteresowań i pasji, pokonywanie własnych barier, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz pewności siebie.
Nad realizacją zadań czuwa Zespół Wpierająco-Aktywizujący, składający się z doświadczonych w pracy z osobami chorującymi psychicznie Psychologów i Terapeutów. W ramach zajęć oferuje: terapię grupową i indywidualną, trening umiejętności społecznych, muzykoterapię, socjoterapię, psychodramę, psychoedukację, poradnictwo psychologiczne, treningi umiejętności praktycznych, zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia sportowe, zajęcia popularnonaukowe, filmoterapię oraz wspólne wyjścia i wyjazdy.
Uczestnicy z terenu gminy Wiązowna i miasta Sulejówek mają zapewniony dowóz na zajęcia. Więcej informacji na temat pracy Domu oraz zasad przyjęcia można uzyskać pod nr tel. 607 705 805 lub pisząc na e-mail: sdswiazowna@gmail.com.
Telefon zaufania. Zadzwoń i poproś o pomoc!
Jeśli potrzebujesz pomocy „na już”, możesz skorzystać z jednego z bezpłatnych telefonów:
112 – Służby Pomocowe;
800 702 222 – całodobowa, bezpłatna linia dla osób w stanie kryzysu psychicznego;
116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – jest bezpłatny, czynny pięć dni w tygodniu w godz. od 14.00 do 22.00);
22 594 91 00 – antydepresyjny telefon zaufania forum przeciw depresji. Linię oraz forum internetowe dostępne na stronie: www.forumprzeciwdepresji.pl obsługuje lekarz psychiatra. Telefon czynny jest w środy i czwartki od 17.00 do 19.00;
800 120 002 – całodobowy ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia”;
535 674 379 oraz 535 658 549 – darmowa i anonimowa pomoc psychologiczno-psychiatryczna „pomoc w kryzysie”. Telefony czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 18.00.
Źródło: CUS, ŚDS, gov.pl