Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Szkoła w Malcanowie już otwarta!

Wielkie otwarcie Szkoły w Malcanowie

Stało się! Nowa szkoła podstawowa w Malcanowie oficjalnie została otwarta. W  niedzielę 30.08. wójt gminy Janusz Budny  przekazał klucz do budynku nowej dyrektor szkoły – Hannie Sekulskiej. Modernizacja trwała 7 miesięcy. W tym czasie wymieniono dach, zrobiono elewację zewnętrzną, wstawiono okna, wszystkie instalacje wewnętrzne. Powstały nowe przestronne sale i dostosowane do potrzeb uczniów toalety. Remont tzw. starej części szkoły kosztował 4 miliony złotych. – Łatwo nie było, ale w takich sprawach nigdy nie jest łatwo – mówił w czasie otwarcia szkoły wójt. –  Gdy na początku kadencji postanowiłem, że szkołę trzeba dokończyć, miałem przeciwników. Było też wiele osób, które wątpiły w to, czy uda nam się zrealizować plany przed 1 września, gdy dzieci powinny rozpocząć naukę. Udało się. I to miesiąc przed terminem.

W szkole w tym roku będzie się uczyć 79 dzieci. Powstały dwie klasy pierwsze i dwie drugie. Zatrudnionych zostało siedmiu nauczycieli. Gdyby szkoła w Malcanowie nie powstała, te dzieci musiały by się zmieścić w i tak już przepełnionej szkole w Wiązownie. Do szkoły w Malcanowie dzieci będą dowożone autobusem szkolnym. By było to możliwe Rada Gminy zdecydowała również o remoncie kilku dróg m.in. drogi z Kącka do Pęclina oraz o remoncie drogi powiatowej w Malcanowie. W pobliżu szkoły, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, powstało przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Rada Gminy przyjęła także  stosowną uchwałę, która pozwoli rozpocząć prace planistyczne dotyczące budowy chodnika od Dziechcińca do Glinianki. Dzięki temu uczniowie szkoły nie będą musieli poruszać się poboczem mocno uczęszczanej drogi, tylko bezpiecznie – chodnikiem. Zakończenie prac planistycznych planowane jest na 2016 rok.

To pierwszy etap rozbudowy szkoły. Przed nami kolejne dwa. We wrześniu 2016 roku w szkole będzie 14 oddziałów (0-6), rok później w  2017 roku szkoła w Malcanowie będzie miała pełnowymiarową, pierwszą w gminie, halę sportową i boisko. Będzie najnowocześniejszym budynkiem szkolny w gminie. Koszt pełnej modernizacji i rozbudowy oszacowano na 13 milionów złotych. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat w naszej gminie. W dodatku niezwykle potrzebna z powodu ciągle rosnącej liczby dzieci zamieszkałych na terenie gminy.

W czasie uroczystego otwarcia szkoły dzieci, rodzice i mieszkańcy mogli obejrzeć nowy budynek. Szkoła została poświęcona. Po uroczystym otwarciu wszyscy wspólnie bawili się na rodzinnym pikniku w Malcanowie, otwarto także siłownię plenerową, zbudowaną z funduszu sołeckiego. Otwarcie szkoły w Malcanowie wsparli:

 1. MARCATO Sp. z o.o., Krzysztof Gromkowski, ul Przemysłowa 2, Rzakta, 05-408 Glinianka;
 2. Zakłady Piekarskie “OSKROBA” Sp. z o.o., ul. Jankowskiego 1, 05-430 Celestynów;
 3. PPH KOTWICA Andrzej Godlewski, Bosmańska 35, Duchnów, 05-462 Wiązowna;
 4. Mochtoys Sp. Jawna Artur Moch i Katarzyna Moch, Mostów 14, Wola Ducka, 05-408 Glinianka;
 5. NTT System S.A., ul. Trakt Brzeski 89, 05-077 Warszawa Wesoła – zniżka na tablety;
 6. Zakład Produkcji Chocomoco Kinga Rzepecka, ul. Turystyczna 4, 05-462 Wiązowna;
 7. IMPOL Zbigniew Ogiński, ul. Trasa Lubelska 75, Majdan, 05-462 Wiązowna;
 8. Drukarnia  “ELLERT” Sp. z o.o., ul. Nadrzeczna 17, 05-462 Wiązowna;
 9. Waldemar Kulmiński, Pracownia Reklamy, ul. Lubelska 40, 05-462 Wiązowna;
 10. Natalia Koźmińska, Restauracja Mazowsze, ul. Lubelska 18, 05-462 Wiązowna;
 11. Halina Łysik;
 12. Centrum Handlowe Jarton, ul. Lubelska 78, 05-462 Wiązowna.

Data opublikowania strony: 31/08/2015