Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Tabliczka z nazwą i numerem. Umieść na budynku, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!

Niebiesko-biała tabliczka z napisem Wiązowna, ulia Lubelska 59
Umieszczenie tabliczki z nazwą ulicy i numerem to obowiązek właściciela posesji (Foto: WŚiN)

Tabliczka z nazwą ulicy i numerem budynku to ogromne ułatwienie. Sprawia, że łatwiej jest odnaleźć naszą posesję – listonoszowi, kurierowi czy osobie, która po raz pierwszy do nas przyjeżdża. Właściwe oznakowanie budynku to również nasz obowiązek wynikający z prawa.

Oznaczenie swojego domu tabliczką z numerem porządkowym to nasz obowiązek i wynika on wprost z art. 47b i 48 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Powinna być ona widoczna i czytelna. Nie może być ona zasłonięta, powinna też być dobrze oświetlona, by umożliwić identyfikację odpowiedniej nieruchomości również w nocy. Jeśli zaś nasz dom znajduje się w głębi ogrodzonej posesji, mamy obowiązek umieszczenia tabliczki również na ogrodzeniu. Jeżeli ktoś nie posiada takiej tabliczki, powinien jak najszybciej zamówić ją.

W przypadku budynków znajdujących się przy skrzyżowaniu ulic, w celu uniknięcia nieporozumień, często umieszczane są dodatkowe informacje na tablicy z numerem domu, np. nazwa ulicy, przy której znajduje się budynek. Mimo że nie jest to obowiązkowe, to umieszczenie dodatkowych informacji może znacznie ułatwić poruszanie się w terenie osobom, jednostkom lub służbom ratowniczym, które nie znają danego obszaru.

W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu. Oznaczenie budynku przebiega na nasz koszt i mamy na to trzydzieści dni od momentu nadania naszej nieruchomości numeru porządkowego przez gminę. Zwracamy się z prośbą do tych mieszkańców naszej gminy, którzy jeszcze tego nie zrobili, o umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym w widocznym miejscu na frontowej ścianie budynku.

Za nieprzestrzeganie tego obowiązku właściciel budynku może otrzymać mandat od organu administracji publicznej. W niektórych przypadkach mandaty za brak numeru domu mogą być stosunkowo wysokie.

Więcej informacji na ten temat udziela Sylwia Stachurska – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 22, e-mail: s.stachurska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 21/09/2023