W Szkole Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie rozpoczął swoją działalność pierwszy w naszej gminie szkolny gabinet stomatologiczny. Zlokalizowany na terenie największej szkoły, w centrum Wiązowny, umożliwi lepszy kontakt z uczniami i ich opiekunami.
Szkolny gabinet stomatologiczny zapewni regularną i systematyczną opiekę, zaplanowane przeglądy i leczenie oraz znacznie łatwiejszy dostęp do usług stomatologicznych dla uczniów ze wszystkich gminnych szkół, a także przedszkoli.
Gabinet prowadzi firma Ekodent Konrad Rylski, mająca duże doświadczenie we współpracy z NFZ w zakresie prowadzenia tego typu placówek.
Zakres usług, które świadczone będą bezpłatnie w ramach NFZ, zgodnie z obowiązującymi przepisami (bez świadczeń ortodontycznych), to:
- przeglądy stomatologiczne,
- skalling,
- fluoryzacja,
- lakowanie,
- leczenie zachowawcze (leczenie próchnicy),
- leczenie endodontyczne.
Nowoczesne wyposażenie gabinetu, w całości sfinansowane przez Ekodent, składa się z:
- unitu dentystycznego,
- separatora amalgamatu,
- lampy polimeryzacyjnej,
- skalera,
- endometru,
- wstrząsarki do materiałów kapsułowanych,
- innych niezbędnych materiałów stomatologicznych,
Gmina Wiązowna sfinansowała przygotowanie pomieszczenia pod względem technicznym. W początkowym etapie działania gabinetu planowane są trzy dyżury w tygodniu: wtorek i piątek w godz. 08.00-14.00 oraz w czwartek w godz.14.00-20.00. W przypadku większego zapotrzebowania na usługi dentystyczne możliwe będzie rozszerzenie harmonogramu pracy.
Kontakt do gabinetu:
Szkolny Gabinet Stomatologiczny ul. Kościelna 20 w Wiązownie
tel. 577 776 208
e-mail: wiazowna@dentystawszkole.pl
Pacjentów przyjmować będzie lekarz dentysta Katarzyna Kiełczak. Asystentka i higienistka stomatologiczna będzie odpowiedzialna za organizację harmonogramu przeglądów w poszczególnych klasach i grupach. W pierwszej kolejności ustali terminy w placówce, w której zlokalizowany jest gabinet, a następnie sukcesywnie przekazywane będą propozycje terminów dla kolejnych placówek objętych opieką.
Władze samorządowe podkreślają, że uruchomienie gabinetu to ważny krok w kierunku poprawy zdrowia i komfortu młodych mieszkańców gminy. Nowy gabinet ma nie tylko prowadzić leczenie, ale również promować zdrowe nawyki i świadomość dbania o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat. Cieszymy się, że możemy zadbać o piękne, zdrowe uśmiechy naszych dzieci.
Uroczystego otwarcia gabinetu dokonali: Alicja i Filip – uczniowie szkoły w Wiązownie, Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, Przewodniczący Rady Gminy Wiązowna Andrzej Cholewa, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wiązowna Bogumiła Majewska oraz Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Ekologii i Edukacji Mariola Kublikw obecności dyrektorów placówek oświatowych i Centrum Usług Wspólnych Gminy Wiązowna (CUW).
Serdeczne podziękowania dla władz samorządowych za tak ważną inicjatywę i wsparcie w działaniach, dyrekcji CUW i Szkoły Podstawowej w Wiązownie oraz pracownikom tych jednostek za zaangażowanie w procesie powstawania gabinetu.
Oby dobrze służył naszym młodym mieszkańcom!
Urszula Kozłowska


