Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Turniej wiedzy o samorządzie. Zakręt na podium

Turniej wiedzy o samorządzie
Turniej wiedzy o samorządzie w Pawilonie Kultury w Wiązownie

W przeprowadzonym we wtorek 28 listopada „Gminnym turnieju wiedzy o samorządzie” do ostatniej rundy – a były ich cztery – o miejsce na podium mocno walczyły reprezentacje wszystkich czterech szkół podstawowych. Uczniowie klas VIII z Glinianki, Malcanowa, Wiązowny i Zakrętu odpowiadali na pytania dotyczące samorządu terytorialnego, zadań władz samorządowych, a także dzielili fundusz sołecki na 2024 r. Zaledwie jednym punktem z Wiązowną wygrała szkoła w Zakręcie.

Zmaganiom uczniów przyglądali się ich nauczyciele i koledzy z klas siódmych, którzy już za rok będą reprezentować swoje szkoły w turnieju. Wydarzenie zorganizowało Centrum Usług Wspólnych w Gliniance, a prowadziła je Urszula Kozłowska – dyrektor CUW. Wśród przygotowanych zadań nie zabrakło pytań o trójstopniowy podział samorządu, kompetencje poszczególnych organów czy rolę sołectwa w strukturze. Ważna była też znajomość cennych zabytków – nie tylko w naszej gminie, ale i w powiecie. Zwycięska drużyna będzie bowiem reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym i to już niedługo, w połowie grudnia. Na przygotowania do tego etapu czasu jest więc niewiele.

Turnieje samorządowe to u nas tradycja. I tradycją stało się, że turniejowym kołem ratunkowym dla reprezentacji szkół jest wójt Janusz Budny. W tym roku poświęcił młodzieży szczególnie dużo czasu – w każdej szkole poprowadził lekcje samorządowe, w której rozmawiał z młodymi ludzi o demokracji, znaczeniu wyborów samorządowych i uczestnictwie w życiu publicznym. Większość wiedzy, przekazanej podczas zajęć szkolnych, była sprawdzana właśnie podczas turnieju. Młodzież przygotowana była bardzo dobrze. A to oceniło jury w składzie: Stanisław Bogucki – były wójt gminy, obecnie radny; Bogumiła Majewska – nauczycielka, wiceprzewodnicząca rady; Anna Rosłaniec – Sekretarz Gminy.

Trzymamy kciuki za powodzenie uczniów Szkoły im. C.K. Norwida w Zakręcie w turnieju powiatowym, a z młodzieżą ze wszystkich szkół widzimy się za rok, podczas kolejnego turnieju wiedzy o samorządzie.

Data opublikowania strony: 01/12/2023