Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25 roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.
Renta rodzinna wypłacana jest uczniom przez rok szkolny i okres wakacji, a więc do końca sierpnia. Jeżeli uczniowie, którzy ukończyli szkoły ponadpodstawowe i zostali przyjęci na studia, chcą otrzymać prawo do renty za wrzesień, muszą złożyć w ZUS-ie najpóźniej do końca września, zaświadczenie o kontynuowaniu kształcenia. Potrzebne zaświadczenie wyda placówka, w której będzie kontynuowana nauka.
Należy też pamiętać o tym, by w październiku, po rozpoczęciu roku akademickiego, złożyć zaświadczenie o podjęciu nauki, po to by mieć prawo do wypłaty renty rodzinnej za kolejne miesiące. Natomiast studenci, którzy kontynuują studia, a decyzje mieli wydaną na rok, mają czas na złożenie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki do końca października.
Podobnie, jeśli uprawniony do renty uczeń/student przestanie się uczyć, musi niezwłocznie zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeśli nie zawiadomimy ZUS-u o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i Zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia z odsetkami.
Wojciech Ściwiarski
regionalny rzecznik prasowy ZUS