Na terenie naszej gminy znajduje się wiele schronów, które wchodzą w skład umocnień tzw. Przedmościa Warszawy. Ich historia jeszcze do niedawna była mało znana. Tematykę tę przybliża nowa publikacja “Brückenkopf Warschau 1944. Odcinek południowy: Karczew, Otwock, Celestynów, Wiązowna”, która ukazała się przy wsparciu finansowym naszej gminy.
Dzięki zaangażowaniu pasjonatów i historyków powstał „Szlak Pozycji Przedmoście Warszawa 1915-1944”. We współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Fortalicium gmina postawiła już tablice informacyjne w Góraszce, Emowie, Zagórzu oraz w Wiązownie. Pojęcie Brückenkopf Warschau (tzw. Przedmoście Warszawy) przede wszystkim jest znane historykom wojskowości.
Aby przybliżyć historię tych umocnień Norbert BACZYK, Grzegorz JASIŃSKI oraz Hubert TRZEPAŁKA przygotowali publikację pt. “Brückenkopf Warschau 1944. Odcinek południowy: Karczew, Otwock, Celestynów, Wiązowna”. Szczególną uwagę zwrócono w niej na rolę Wiązowny. Publikacja wydana została w grudniu 2018 r. i powstała dzięki dofinansowaniu gminy Celestynów, gminy Wiązowna i miasta Otwock.
Na spotkanie z autorami książki, które odbyło się w bibliotece w Wiązownie, przybyli mieszkańcy gminy i powiatu otwockiego. Panowie ciekawie i przystępnie przekazali informacje o wydarzeniach na Przedmościu Warszawy. Zaprezentowali również unikalne zdjęcia lotnicze, które zbierają od wielu lat oraz kolekcję miejscowych zabytków militarnych, którymi opiekuje się Stowarzyszenie Pro Fortalicium.
Publikacja dostępna jest w wiązowskiej bibliotece, jej filiach w Duchnowie i Gliniance oraz we wszystkich gminnych szkołach.
Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Marzena Kopka