Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Usuwanie azbestu. Mamy dotację

Stos zdjętych z dachu domu płyt azbestowych
Azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia (Foto: pixabay.com)

Uzyskaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na odbiór i transport azbestu do zakładów utylizujących ten rakotwórczy materiał.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznał naszej gminie dofinansowanie w wysokości 7 943,16 zł na zadanie „Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Wiązowna”. Warto przypomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 23 października 2003 r. wyroby zawierające azbest muszą zostać zutylizowane do 2032 r. Czasu jest nie mało, ale o upływającym terminie należy pamiętać.

Podczas zadania realizowanego w tym roku zutylizowane zostanie blisko 100 ton azbestowych wyrobów z 54 nieruchomości. Zgłaszać do odbioru można każdy wyrób zawierający włókna azbestowe, m.in. płyty azbestowo-cementowe płaskie lub faliste, rury, złącza, kształtki i inne. Azbest stanowi odpad niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia, a pozbycie się tego rodzaju odpadu z terenu nieruchomości to obowiązek właściciela. Zutylizowanie jednej tony azbestu – czyli około 50 płyt falistych, to koszt średnio 370 zł. Dlatego samorząd co roku stara się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na odbiór i utylizację wyrobów azbestowych.

Chętnych do pozbycia się azbestu przy współfinansowaniu, zapraszamy do składania wniosków o usunięcie wyrobów zawierających azbest. Wniosek dostępny jest na stronie BIP w Poradniku Interesanta/Ochrona Środowiska oraz w Wydziale Środowiska i Nieruchomości w Urzędzie Gminy Wiązowna (ul. Lubelska 59).

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców, którzy we własnym zakresie zutylizowali azbest, o dostarczenie dokumentów potwierdzających ten fakt, do Wydziału Środowiska i Nieruchomości. Gmina Wiązowna jest bowiem zobowiązana do bieżącego wprowadzania zmian dotyczących ilości wyrobów zawierających azbest do ogólnopolskiej Bazy Azbestowej. Więcej informacji w sprawie udziela Anna Bogucka – Wydział Środowiska i Nieruchomości, pok. 010, tel. 22 512 58 24, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl.

Logo WFOŚiGW w niebieskim kręgu zielony listek

Data opublikowania strony: 01/08/2019