Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Uwaga na oszustów. Podają się za pracowników wodociągów

Srebrny kran, z którego leje się woda do umywalki
Stara infrastruktura wodociągowa niestety nie sprzyja wodzie dobrej jakości (Foto: pixabay.com)

Kilkaset złotych i kilka złotych pierścionków padło łupem oszustów, którzy wprowadzili w błąd 84-letnią otwocczankę, podając się za pracowników wodociągów. Policjanci przestrzegają mieszkańców powiatu, aby zawsze sprawdzili, czy wizyta jest rzeczywista, czy to tylko wymyślona historia, aby dostać się do mieszkania potencjalnej ofiary.

Jak czytamy na stronie KPP w Otwocku, do mieszkania 84-letniej otwocczanki zapukał mężczyzna, w wieku około 60 lat, wzrostu ponad 170 cm, średniej budowy ciała, ubrany w szarą kurtkę i szare spodnie. Na głowie nosił staromodną czapkę z daszkiem, a na palcach lewej dłoni miał sygnet oraz obrączkę. Mężczyzna poinformował staruszkę, że jest awaria instalacji wodnej w sąsiedniej klatce i przyszedł, aby zająć się tą usterką i sprawdzić przepływ wody.

Mężczyzna polecił starszej pani, aby ta odkręciła krany, najpierw w kuchni, a później w łazience, gdzie poprosił, aby trzymając w ręku słuchawkę prysznicową, skierowała ją bezpośrednio do odpływu. W międzyczasie do mieszkania weszła młoda kobieta, wcześniej zapowiedziana przez „hydraulika”, w wieku około 25-30 lat, szczupła, niezbyt wysoka, o ciemnych włosach, zaczesanych gładko do tyłu. Czas, jaki starsza pani spędziła w łazience, był potrzebny złodziejom, aby ci sprawdzili zawartość szafek i szuflad. Tego jednak staruszka domyśliła się dopiero po ich wyjściu.

Kiedy 84-latka zapytała się mężczyzny, skąd jest, ten odparł, że z wodociągów. Na pytanie, czy ma jakąś plakietkę, odparł, że zaraz ją pokaże. Nic jednak nie pokazał, bo za chwilę szybkim krokiem opuścił mieszkanie wspólnie ze swoją wspólniczką. Starsza kobieta zorientowała się wtedy, że została okradziona. Straciła kilkaset złotych oraz biżuterię.

Policjanci z KPP w Otwocku apelują, przede wszystkim do seniorów, by byli wyjątkowo rozważni i stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Zawsze można poprosić o udział w takiej wizycie sąsiada, członka rodziny albo zadzwonić do właściwej instytucji, firmy i sprawdzić, czy nie jest to wizyta oszusta. Jeżeli nie jesteśmy choćby w najmniejszym procencie pewni tożsamości oraz intencji niespodziewanego gościa, nie powinniśmy wpuszczać takich osób do domu.

W sytuacji podejrzenia, że mogą mieć Państwo do czynienia z oszustem, policjanci proszą o pilny telefon do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Można dzwonić na numery alarmowe 112 i 997, ale proponujemy również wykonanie bezpośredniego połączenia do oficera dyżurnego – całodobowo na numery: 22 60 41 900 lub 22 60 41 213.

Źródło: http://kppotwock.policja.waw.pl

Data opublikowania strony: 08/08/2019