bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

W 2021 r. będzie taniej za śmieci 

Trzy pojemniki na śmieci stojące przy krawężniku w kolorze zielonym z czerwoną klapą
Od czerwca 2020 r. wszyscy mamy obowiązek segregować śmieci (Foto: pixabay.com)

Znamy już wartości ofert złożonych w postępowaniu przetargowym na wykonanie usługi „Odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów z terenu gminy Wiązowna” w 2021 r. Od lutego mieszkańcy zapłacą mniej na śmieci.

Z pięciu wykonawców zainteresowanych zamówieniem, aż czterech złożyło oferty w cenie niższej niż szacowana na podstawie lat ubiegłych. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma P.P.H.U. Lekaro Jolanta Zagórska z Woli Duckiej.  

Nowa umowa obejmować ma okres od 01.01.2021 r.  do 31.12.2021 r. Tak jak dotychczas, resztki po segregacji odpadów (zmieszane) odbierane będą z posesji raz na dwa tygodnie, a odpady segregowane – raz w miesiącu. Odpady biodegradowalne – w okresie od kwietnia do października – odbierane będą raz na dwa tygodnie, a w pozostałym czasie – raz w miesiącu. Harmonogram odbioru odpadów oraz worki dostarczy mieszkańcom wykonawca. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zlokalizowany na terenie oczyszczalni ścieków w Emowie, otwarty będzie dla mieszkańców w soboty (oprócz świąt) w godzinach od 10.00 do 18.00. Zasady segregacji nie zmieniły się. 

Analizując najkorzystniejszą ofertę cenową za odbiór śmieci, podjęto prace nad wyliczeniem nowej stawki za śmieci. Cena spadnie o kilka złotych od osoby. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Wójta Gminy Wiązowna, podstawowa stawka to 34 zł – tyle zapłacimy od osoby w przypadku braku kompostownika. 31 zł to stawka od osoby w przypadku kompostowania bioodpadów. Wpływ na stawkę ma przede wszystkim: ilość osób zgłoszonych do systemu, ilość osób deklarujących kompostowanie odpadów, ilość odpadów wytworzonych na terenie gminy, systematyczność we wnoszeniu opłat przez mieszkańców do budżetu gminy, etc. Ostateczną wysokość stawki ustali Rada Gminy Wiązowna. 

Przypominamy więc: 

  1. Najdrożej płacimy za resztki po segregacji (odpady zmieszane) – Segreguj rzetelnie!  
  2. 24 % mieszkańców kompostuje odpady! Kompostuj i Ty. Nie oddajesz odpadów bio? Płacisz mniej! 
  3. Zgłoś wszystkich mieszkańców posesji (szczególnie tych, którym wynajmujesz lokale) – To Twój bezwzględny i bezwarunkowy obowiązek, niech inni za Ciebie nie płacą! 
  4. Płać regularnie za śmieci – z powodu zaległości we wnoszeniu opłat, w 2019 r. dopłaciliśmy z innych środków blisko 300 000 zł! Płatności dokonuj do 15-go każdego miesiąca. 
  5. Zgłoś, że się wyprowadziłeś! – nie generujesz wtedy sztucznego długu na swoim koncie rozliczeniowym. 
  6. Konsumuj odpowiedzialnie! Od 1 lipca 2020 r. rozliczamy się z wykonawcą w przeliczeniu za odbiór 1 tony odpadów – Ogranicz ilość wytwarzanych odpadów, używając np. wielorazowych opakowań! 
  7. Wszystkie zmiany danych w systemie obowiązują dopiero po zgłoszeniu ich w złożonej deklaracji. Niestety, nie możemy dokonywać zmian w systemie na podstawie telefonów, e-maili i innych (niż deklaracje) pism wnoszonych do urzędu. 

Iwona Marczyk 

Data opublikowania strony: 09/12/2020