bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Warsztaty ceramiczne w przedszkolu w Pęclinie

W przedszkolu ,,Pod Stumilowym Lasem’’ w Pęclinie w maju i czerwcu odbyły się warsztaty ceramiczne dla wszystkich chętnych przedszkolaków. Dzieci ze wszystkich grup z wielkim zaangażowaniem lepiły z gliny miski w kształcie kwiatów, a następnie szkliwiły swoje prace pod okiem prowadzącej warsztaty artysty plastyka Karoliny Poszwald-Smolińskiej z „Pracowni Ceramicznej Malownicza 61”.

Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją, poznając techniki modelowania. Na drugim – szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła. Poszkliwione prace trafiały raz jeszcze do pieca w pracowni, aby gotowe wrócić do małych ceramików.

Ceramika to zajęcia, podczas których dzieci mają możliwość zaprojektowania i wykonania różnych form – od płaskorzeźb, przez kubki, aż do rzeźb przestrzennych. Na zajęciach dzieci, wykonując swoją pracę, poznały możliwości, jakie daje glina, jej specyfikę, kolejność budowania formy i prac, której rezultatem jest miseczka ceramiczna – naczynie, które można na co dzień używać w domu.

Czas wspólnie spędzony na twórczym poszukiwaniu formy przestrzennej służy wszechstronnemu rozwojowi, relaksuje i uczy cierpliwości. Warsztaty, poza rozwijaniem zainteresowań, mogą mieć ogromne znaczenie w rozwoju każdego dziecka. Praca z gliną rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię, a przy okazji usprawnia małą motorykę, orientację przestrzenno-kierunkową i poprawia twórczy potencjał dziecka.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Karolina Poszwald-Smolińska

Data opublikowania strony: 25/06/2019