Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Warsztaty etnograficzne w szkole w Zakręcie

W dniach 9 i 10 listopada Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie gościł etnolożki z warszawskiej „Pracowni etnograficznej”. Edukatorki z tego stowarzyszenia poprowadziły dla najmłodszych szereg warsztatów, wpisujących się w szkolny program wychowawczy „Wszystko o chlebie”.

Dzieci poznawały rodzaje zbóż, przebieg procesu wypieku chleba i jego rodzaje. Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele na temat zwyczajów i tradycji związanych z tym prostym, ale niezwykle ważnym i godnym szacunku pokarmem. Efektem pracy maluchów były również chałki, bułeczki i inne słodkości ulepione z gliny.

Od czasów starożytnych wszystkie ludy i kultury darzyły chleb niemal religijną czcią i szacunkiem. Także w tradycji i kulturze polskiej chleb zajmuje szczególne miejsce, znajduje to odzwierciedlenie w poezji wielu wybitnych twórców, w tym również Cypriana Kamila Norwida – patrona naszej szkoły. Poprzez realizowany w ciągu całego roku szkolnego program wychowawczy pragniemy nauczyć dzieci i młodzież szacunku do chleba, jako wytworu rąk pracy ludzkiej, a jego poszanowanie uzewnętrzniać w kultywowaniu polskich zwyczajów z nim związanych.

Warsztaty „Pracowni etnograficznej” rozpoczynają szereg innych wydarzeń związanych z popularyzowaniem motywu chleba w poezji, malarstwie i prozie, które w tym roku szkolnym odbędą się w Zakręcie. Mamy nadzieję, że działania te zaktywizują młodzież i zaowocują wieloma cennymi doświadczeniami.

info. z tukontakt@wiazowna.pl – Natalia Maciak

Data opublikowania strony: 12/11/2015