Liczba mieszkańców: 1429 (stan na 31.12.2022 r.)
Kod pocztowy: 05-462 Wiązowna
Wiązowna to duża wieś, siedziba gminy, położona nad Mienią, przy trakcie z Warszawy do Lublina, na wschodnim skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, 25 km od centrum stolicy. Dojazd do miejscowości jest bardzo dobry zarówno z Warszawy, jak i Otwocka – siedziby powiatu, od którego dzieli Wiązownę 12 km. Połączenia te obsługuje kilka linii autobusowych, w tym “czerwone” autobusy miejskie. Ważne ze względów ekologicznych i bezpieczeństwa jest istnienie obwodnicy Wiązowny – drogi nr 17.
W skład Wiązowny wchodzą sołectwa: Wiązowna Gminna, Wiązowna Kościelna i Osiedle Parkowe.
Wiązowna to stara, książęca wieś nad Mienią powstała pośród mateczników Puszczy Dębskiej już w XIV w. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi, leżącej w ziemi warszawskiej, parafii Zerzeń, pochodzi z roku 1414. W 1483 zadłużony książę warszawski, Bolesław V (1454-1488) za 600 florenów sprzedał wieś “Wyazowno” z młynem i okolicami kasztelanowi warszawskiemu Janowi z Radzimina (ok.1440- 1499). Na początku XX w. Wiązowna zaczęła się przekształcać w Letnisko. Odpoczywali tu: Jan Kiepura, Jadwiga Smosarska, Maria Dąbrowska, Maria Rodziewiczówna, Władysław Reymont i inni wielcy Polacy.
Nazwa wsi pochodzi od wiązów, które rosły tu w dużych ilościach, albo od więzów, kajdan, gdyż podobno tu i we wsiach sąsiednich niegdyś osiedlano przestępców. W 1809 roku kwaterował tu książę Józef Poniatowski.
Na wydmach położonych na zachód od wsi odnajdziemy szczątki hitlerowskiej linii obronnej. W samej wsi wart zwrócenia nań uwagi jest otoczony parkiem krajobrazowym pałac neobarokowy Lubomirskich z I połowy XIX w. Na północ od niego, na głównej ulicy – wzgórek z krzyżem z 1859 r. a u jego – podnóża bunkry niemieckie z 1915 r.
Nie sposób nie wspomnieć o klasycystycznym kościele z 1788 r. projektu Szymona Bogumiła Zuga, fundacji Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Według legendy wybudowano go w miejscu, w którym zatrzymały się woły ciągnące materiał na budowę. Wewnątrz odnajdziemy obrazy „Św. Wojciech” pędzla Wojciecha Gersona z 1855 r. oraz „Ukrzyżowanie” prawdopodobnie autorstwa Antoniego Brodowskiego.
Dzisiejsza Wiązowna rozwija się bardzo szybko. Żyje w niej ponad 2000 mieszkańców. Główne ulice są utwardzone, pozostałe gruntowe. Zdecydowanie dominuje współczesna zabudowa jednorodzinna. Większość domów posiada zadbane ogrody. Ostatnie lata przyniosły duży napływ nowych mieszkańców Wiązowny – głównie młodych rodzin z dziećmi budujących swój pierwszy dom. Rozbudowana z “zapasem” szkoła podstawowa, będąca chlubą wsi, obecnie pęka w szwach.
Położenie Wiązowny wśród lasów i pól, na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i dobre połączenie drogowe z Warszawą sprawiają, że jest to dobre miejsce wypoczynku warszawiaków. Wiązownę przecina kilka szlaków turystycznych, cieszących się dużym zainteresowaniem rowerzystów i piechurów przez cały rok. Okoliczne lasy cieszą się również powodzeniem grzybiarzy ze stolicy. Ciekawym urozmaiceniem turystycznym Wiązowny jest dolina rzeki Mieni – prawobrzeżnego dopływu Świdra.