Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Program dla seniorów 65+ oraz dzieci i młodzieży. Bezpłatne szczepienia oraz leki

plakat "Bezpłatne leki"

Z dniem 1 września weszła w życie ustawa, na postawie której osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18 lat otrzymają prawo do wybranych bezpłatnych szczepień, m.in. na grypę oraz leków.

Wśród bezpłatnych szczepionek dla dzieci do ukończenia 18 lat (lista 18) znajdują się:

  1. szczepionki przeciw grypie inaktywowane podawane we wstrzyknięciu (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
  2. szczepionka „żywa” donosowa (Fluenz Tetra),
  3. szczepionka przeciw HPV, 2-walentna (Cervarix).

Wśród bezpłatnych szczepionek dla dorosłych po ukończeniu 65 lat (lista 65+) znajdują się:

  1. szczepionki przeciw grypie sezonowej, inaktywowane (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
  2. szczepionka przeciw pneumokokom, skoniugowana 13-walentna (Prevenar-13) z grup ryzyka: osób ze zwiększonym (umiarkowanym lub dużym) ryzykiem choroby pneumokokowej (tj. z przewlekłymi chorobami serca, wątroby, płuc, cukrzycą, wszczepionym implantem ślimakowym, wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, wrodzoną lub nabytą asplenią, anemia sierpowatokrwinkową i innymi hemoglobinopatiami, przewlekłą niewydolnością nerek, wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności, uogólnioną chorobą nowotworową, zakażeniem HIV, chorobą Hodgkina, jatrogenną immunosupresją, białaczką, szpiczakiem mnogim, po przeszczepieniu narządu miąższowego).

Bezpłatne będą leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji. Wśród nich znajdą się m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego.

Receptę na bezpłatne leki wystawia lekarz lub pielęgniarka. Wystarczy, że na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” będzie odpowiednio litera „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży.

Źródło: gov.pl

Data opublikowania strony: 01/09/2023