Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wolontariat – praca na rzecz innych

Grupa wolontariuszy w różowych koszulkach witająca zawodników na mecie Półmaratonu Wiązowskiego
Grupa wolontariuszy wita zawodników na mecie Półmaratonu Wiązowskiego (Foto: M. Sosnowska)

Są na każdej gminnej imprezie i wydarzeniu, pomagają naszym mieszkańcom – dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom. Stawiają się na każde wezwanie. O kim mowa? O naszych wolontariuszach, bez których nie wyobrażamy sobie już życia społecznego, a to właśnie oni co roku 5 grudnia obchodzą oni swoje święto, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariusze to osoby, którzy bez wynagrodzenia niosą pomoc. Wspierają zarówno organizacje, jak i osoby prywatne, działając bezinteresownie i dobrowolnie. Angażują się w akcje charytatywne organizowane dla potrzebujących. Kwestują i są organizatorami zbiórek żywnościowych. Wspierają instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, sportu itp. Bez względu na wiek dzielą się swoim czasem i doświadczeniem.

Na terenie naszej gminy działa Centrum Wolontariatu, które rozpoczęło swoją działalność w maju 2010 r. w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radiówku, a dziś – Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna. W jego skład wchodzą młodzi ludzie ze szkół podstawowych, średnich oraz studenci, którzy mieszkają na terenie naszej gminy. Przed podjęciem pracy z drugim człowiekiem wolontariusze uczestniczą w warsztatach i kursach, mających przygotować ich do pracy z drugim człowiekiem. Jeżeli chcesz dołączyć do nas – zapraszamy. Przyjdź – jesteś potrzebny, każde chętne do pomocy ręce się przydadzą.

Szczegółowych informacji na temat działań Centrum Wolontariatu w Radiówku udziela jego koordynator – Krystyna Motyka-Parzych tel. 785 138 995, e-mail: wolontariat@cuswiazowna.pl

A co o samym wolontariacie sądzą jego działacze?

 Wiktoria Kwaśniewska (lat 14)

Wybrałam wolontariat, ponieważ uwielbiam pomagać ludziom, sprawia mi to przyjemność i świetnie się przy tym bawię. Od zawsze marzyłam, aby być w wolontariacie, zawsze sobie to wyobrażałam, jakby to było. Cieszę się, że osiągnęłam swój cel, dzięki temu jestem zmotywowana do dalszego działania. Dlaczego Centrum Wolontariatu w Radiówku?  Ponieważ cieszy się dobrą opinią oraz ma bardzo dużo akcji, dzięki czemu można wybierać w różnorodności wolontariatu. Przygotowałam już zajęcia i warsztaty dla dzieci, angażuję się w zbiórki czy wsparcie „Świątecznej Radości Pomagania”. Udzielam się podczas półmaratonu czy piernikowania dla Hospicjum „Promyczek”.

Kacper Kośla (lat 15)

Działam w wolontariacie, ponieważ poprzez wolontariat poznaję nowych znajomych. Podejmuję różne ciekawe wyzwania i decyzje. Lubię pomagać innym i nawiązywać różne kontakty, dlatego właśnie działam na rzecz wolontariatu.  Występuję podczas „Narodowego Czytania”, udzielam się w przedstawieniach oraz zbiórkach, wspieram Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy.

Natalia Pogorzelska (lat 18)

Działam w wolontariacie już od ponad sześciu lat i przez cały ten czas czerpię z pomocy innym ogromną satysfakcję. W Centrum Wolontariatu Radiówek odbywa się mnóstwo różnorodnych akcji – od pomocy w organizacji półmaratonu po zajęcia z seniorami, dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wolontariat to również idealne miejsce, żeby poznać nowych ludzi z podobnymi zainteresowaniami, bo nic nie zbliża bardziej niż wspólne pomaganie innym. Angażowałam się w przedstawienia profilaktyczne (filmy), półmaraton, wydarzenia charytatywne, podczas których prowadziliśmy warsztaty i zajęcia dla dzieci.  Od wielu lat wspieram WOŚP.

Oliwia Szczęsna (lat 19)

Od siedmiu lat jestem wolontariuszką. Dołączyłam do wolontariatu, ponieważ byłam ciekawa, jak to wygląda i chciałam sprawdzić, czy się w tym odnajdę. Wolontariat sprawił, że stałam się pewna siebie, odkryłam nowe pasje i w pewnym stopniu swoje powołanie. Niesamowici ludzie, których poznałam, pokazali mi zupełnie nowe spojrzenie na świat. Pokazali mi, że życie wcale nie musi być szare i smutne oraz że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń. Ciężko jest mi powiedzieć, jakby wyglądało moje życie, gdyby nie wolontariat. Wiem, że dzięki niemu jestem tym, kim jestem. Przez te wszystkie lata upewniłam się w 100%, że chcę pomagać innym i być lepszym człowiekiem.

Krystyna Motyka

 

Data opublikowania strony: 05/12/2023