Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu na czas wyborów drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie systemów teleinformatycznych na terenie kraju i umożliwienie przeprowadzenia głosowania bez zakłóceń.
Od 10 października od godz. 00.01 do 14 października do godz. 23.59 ma obowiązywać alarm BRAVO-CRP. Podwyższona gotowość służb ma pozwolić na całodobowe monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w całym kraju.
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego mają za zadanie:
- monitorować stan bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzać dostępność usług elektronicznych;
- poinformować personel instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Oprócz tego należy:
- zachować wzmożoną czujność w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia;
- wzmocnić kontrolę przesyłek pocztowych, kurierskich oraz dostaw do urzędu i innych instytucji publicznych oraz nad czynnościami związanymi z usługami realizowanymi na rzecz Urzędu Gminy przez podmioty z zewnątrz;
- informować odpowiednie służby w przypadku zauważenia nieznanych pojazdów zaparkowanych lub poruszających się w sposób podejrzany (np. wielokrotne objeżdżanie wokół Urzędu Gminy), porzuconych paczek i bagaży lub w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych oznak nietypowego zachowania lub działalności wokół budynku urzędu i innych budynków publicznych, np. szkół czy przedszkoli;
- podjąć działania przygotowawcze związane z zabezpieczeniem dokumentów, innych przedmiotów i materiałów mających szczególną wartość dla urzędu i innych instytucji.
W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Szczegółowe zadania wynikające z realizacji stopni alarmowych określone zostały w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Więcej informacji na ten temat udziela Karol Bronikowski – Wydział Spraw Społecznych, pok. 208, tel. 22 512 58 38, e-mail: k.bronikowski@wiazowna.pl.