radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wybory do PE. Dopisz się do spisu wyborców

Wybory do PE. Dopisz się do spisu wyborców

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało 18 dni. Jeśli nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym, musisz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Możesz to zrobić w urzędzie lub przez internet. Masz czas tylko do 21 maja.

Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywać w innym miejscu niż zwykle głosujesz, możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Jeśli będziesz w tym czasie za granicą również możesz dopisać się do spisu w konsulacie. W tym wypadku masz czas do 23 maja. Głosować w innym miejscu w kraju lub za granicą możesz na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które otrzymasz w gminie, w której jesteś ujęty w spisie wyborców.

Aby zostać dopisanym do spisu w innym miejscu, musisz napisać wniosek. Powinny się w nim znaleźć następujące dane: nazwisko, imię albo imiona, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania oraz adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Dodatkowo – aby przyspieszyć załatwienie sprawy – możesz podać:

  • adres swojego adresu zameldowania – jeśli jesteś osobą, która nigdy nie składała wniosku o wpisanie do rejestru wyborców,
  • gminę, która wpisała cię do rejestru wyborców na twój wniosek – jeśli jesteś osobą, która składała taki wniosek,
  • adres swojego stałego miejsca zamieszkania – jeśli mieszkasz za granicą.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w której chcesz głosować. Ile będziesz czekać? Kilka dni. Urzędnik najpierw musi sprawdzić dane podane przez ciebie we wniosku i skontaktować się z urzędem gminy, który wpisał cię do rejestru wyborców. Dopiero wtedy może dopisać cię do spisu.

Jeśli nie możesz skorzystać z tej usługi – weź zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie wyda ci urząd gminy: właściwy dla twojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub w którym dopisano cię do rejestru wyborców na twój wniosek. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym: w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim.

Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Zrobisz to klikając w link: https://login.gov.pl/. Tu musisz wybrać sposób logowania. Potem wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz wniosek i podpiszesz go elektronicznie. Możesz podpisać wniosek za pomocą:

  1. profilu zaufanego – jeśli go nie masz możesz go w każdej chwili założyć i potwierdzić w naszym urzędzie. Osobami, które go potwierdzają, są pracownicy Biura Obsługi Mieszkańca: Edyta Brońka (tel. 22 512 58 00, e.bronka@wiazowna.pl) i Izabela Trela (tel. 22 512 58 00, i.trela@wiazowna.pl). Punkt dostępny jest na parterze budynku urzędu. Zapraszamy w poniedziałki w godz. 08:00 – 18:00 oraz wtorki – piątki w godz. 08:00 – 16:00;
  2. dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu);
  3. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Potwierdzenie wysłania wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy. Wniosek on-line możesz złożyć tylko do 21 maja.

Więcej informacji na stronie: https://obywatel.gov.pl/zaswiadczenia-i-odpisy/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow#scenariusz-w-urzedzie

Źródło: obywatel.gov.pl

Data opublikowania strony: 08/05/2019