bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wybory sołtysa w Rudce. Zebranie już 4 marca

Mała urna wyborcza. Ręka wrzucająca kartę do głosowania.
Sołtysa mogą wybierać mieszkańcy, którzy są uprawnienie do głosowania w ogólnopolskich wyborach (Foto: UG Wiązowna)

Mieszkańcy nowo powstałego sołectwa Rudka już 4 marca wybiorą gospodarza swojej wsi oraz radę sołecką, która będzie go wspierać. To ważna decyzja. Dobry sołtys to prawdziwy menedżer. Od tego, jak pracuje i jak mocno jest zaangażowany, zależy, czy wieś pod jego kuratelą będzie dobrze się rozwijać.

Mieszkańcy sołectwa Rudka, które powstało po przekształceniu go z wcześniej istniejącego osiedla, spotkają się 4 marca o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Żanęcinie, by wybrać swoich przedstawicieli.

Wybory te są powszechne, równe, bezpośrednie, większościowe i odbywają się w głosowaniu tajnym. Władze sołeckie wybierane są przez mieszkańców sołectwa, którzy uprawnieni są do głosowania w wyborach. Czy możesz w nich uczestniczyć? Sprawdzisz to w naszym Urzędzie Stanu Cywilnego. Przyjdź do urzędu lub zadzwoń pod nr tel. 22 512 58 36.

Stanowisko sołtysa i członka rady sołeckiej może objąć każdy, kto jest obywatelem polskim albo ma obywatelstwo Unii Europejskiej i najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat oraz zamieszkuje na terenie danego sołectwa.

Sołtys to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Jest pośrednikiem pomiędzy gminą a mieszkańcami sołectwa. Przekazuje wszelkiego rodzaju wnioski, uwagi czy zapotrzebowania oraz omawia problemy mieszkańców z przedstawicielami władz gminnych. Do jego obowiązków należy również na bieżąco informowanie mieszkańców wsi o tym, co się dzieje w gminie. Dobry sołtys dogląda „swojego gospodarstwa”. Sprawdza, jak idą prace nad inwestycjami na terenie jego wsi. Czuwa nad realizacją funduszu sołeckiego na dany rok.

Sołtys zwołuje zebrania mieszkańców wsi i omawia najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem sołectwa. Przy wsparciu rady sołeckiej nadzoruje i koordynuje wszelkiego rodzaju działania na rzecz wsi, które zostały uzgodnione na zebraniach.

Sołtys pracuje społecznie. Nie dostaje pensji. Wynagrodzeniem za jego działania na rzecz lokalnej społeczności jest podziękowanie mieszkańców. Za udział w naradach i sesjach rady przysługuje mu dieta, a za udział w szkoleniach czy konferencjach – zwrot kosztów dojazdu.

Data opublikowania strony: 28/02/2025