radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Gmina Wiązowna w 30 najlepiej rozwijających się gmin w Polsce!

Gmina Wiązowna w 30 najlepiej rozwijających się gmin w Polsce!

Tak chwalimy się, bo jest czym się chwalić. Gmina Wiązowna w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego opracowanym przez Politechnikę Warszawska zajęła 22 miejsce wśród 1559 gmin wiejskich w Polsce. Na dodatek kolejny rok z rzędu poprawiamy nasz wynik. Tym razem podskoczyliśmy o 10 miejsc. Kolejną wiejską gminą z naszego powiatu w tym rankingu jest Celestynów, który zajął 131 pozycję.

Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. W wielu z tych kwestii wciąż mamy bardzo dużo do zrobienia – mówi Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny – W naszej gminie sformułowanie „zrównoważony rozwój” jest szczególnie istotne bo musimy nadrabiać zaległości i w infrastrukturze, i w edukacji, i w kulturze i we współpracy z biznesem. Nasz budżet nie jest z gumy. Dlatego najistotniejsze było dla nas ustawienie priorytetów i konsekwencja w ich realizacji. Koncentrujemy się na sprawach fundamentalnych i krok po kroku zmieniamy naszą okolicę.

Zdaniem twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka na dynamiczny rozwój gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka – Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST Politechniki Warszawskiej to tylko jeden z opublikowanych ostatnio rankingów, które pokazują rozwój naszej gminy. W grudniowym numerze „Powiązań” zrobimy zestawienie tych rankingów co pokaże jak Gmina Wiązowna wypada na tle innych samorządów w Polsce.

Pod tekstem znajdą Państwo link do rankingu.

Data opublikowania strony: 13/11/2017