Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wystawa “Wincenty Witos Trzykrotny Premier RP”

Wystawa “Wincenty Witos Trzykrotny Premier RP” poświęcona jednej z najwybitniejszych postaci polskiego ruchu ludowego i życia politycznego kraju w XX wieku będzie do obejrzenia podczas Dożynek Gminnych w Duchnowie 3 września.

Wincenty Witos od 24 lipca 1920 r. do 13 września 1921 r. był premierem koalicyjnego Rządu Obrony Narodowej, kładąc niepodważalne zasługi dla wzmocnienia potencjału obronnego państwa, konsolidacji społeczeństwa i wsparcia wysiłku wojennego Rzeczpospolitej przez masy chłopskie. W okresie kierowania przez Witosa państwem doszło do uchwalenia przez Sejm Konstytucji Marcowej, podpisania pokoju z Rosją Radziecką, zainicjowano prace nad Konkordatem z Watykanem,  ujednolicono administrację państwową i szkolną.

W latach 1929-1930 należał do współinicjatorów i czołowych organizatorów bloku Centrolewu. W latach trzydziestych XX w. stał się symbolem antysanacyjnej postawy całej wsi i niekwestionowanym przywódcą chłopów polskich.

Był uhonorowany najwyższymi odznaczeniami polskimi, m.in. Orderem Orła Białego w 1921 r. Zapraszamy do obejrzenia wystawy już w tę niedzielę podczas Dożynek w Duchnowie. ​

Data opublikowania strony: 01/09/2017