bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Z wiatrem i pod wiatr. Z Glinianki do Dalmacji

Trwają przygotowania do kolejnego rejsu Szkolnej Sekcji Żeglarskiej z Glinianki pod opieką Daniela Kaczyńskiego. Załoga jest już skompletowana,  jacht – Dufour 460 Grand Large “Erco” – wyczarterowany. Późną wiosną sekcja wyruszy, by przeżyć kolejną przygodę. Cel to wodospady Krka.

Przygotowania do nowej wyprawy Szkolnej Sekcji Żeglarstwa z Glinianki idą pełną parą. Członkowie z sekcji, załatwiając kolejne sprawy, wspominają poprzedni, jesienny rejs, który odbył się na przełomie września i października ubiegłego roku. Był to siódmy już uczniowski rejs morski pod egidą Szkolnej Sekcji Żeglarskiej, a pierwszy rejs po Adriatyku.

Wcześniej pływaliśmy po Morzu Bałtyckim. Przygotowania do tego rejsu trwały kilka miesięcy. Wyczarterowaliśmy jacht Elan 43.4 Impression. Tygodniowy rejs odbył się po malowniczych wodach Dalmacji.

Pierwszy etap stanowiła Zatoka Stracinska na wyspie Solta. Dziki teren z kilkoma domami i dogodnym kotwicowiskiem. Następnie po dwugodzinnym pływaniu dotarliśmy na wyspę Hvar, do miasta o tej samej nazwie. Krótkie zwiedzanie i po południu osiągnęliśmy Vela Lukę na wyspie Korcula. Drugiego dnia rano wyruszyliśmy w kilkugodzinny rejs do Korculi, gdzie nocowaliśmy. Trzeciego dnia popłynęliśmy na wyspę Lastovo do pięknej zatoki Zaklopatica, gdzie stanęliśmy przy kei restauracyjnej. Po południu wyprawiliśmy się do Lastova, stolicy wyspy. Wieczorem odbyła się  kolacja w restauracji z degustacją miejscowych owoców morza.

Czwartego dnia rano nabraliśmy wody do zbiorników i po krótkim zwiedzaniu bunkra łodzi podwodnych, który znajduje się na wyspie, obraliśmy kurs na wyspę Vis. Tam zatrzymaliśmy się na kąpiel w zatoce Stiniva. Na noc udaliśmy się do mariny Vis. Piątego dnia po śniadaniu popłynęliśmy do Trogiru, gdzie podziwialiśmy stare miasto. Szóstego dnia rano wyruszyliśmy do Splitu. Po zwiedzeniu miasta i uzupełnieniu paliwa wróciliśmy do macierzystej mariny w Kasteli. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Jeziora Plitwickie.

Atrakcji nie brakowało, towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, umożliwiająca kąpiele w krystalicznie czystej wodzie. Uczniowie przeszli podstawowe szkolenie żeglarskie, jak zawsze przygotowywali posiłki i dzielili między sobą obowiązki związane z utrzymaniem ładu i porządku na jachcie.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Daniel Kaczyński

Data opublikowania strony: 06/02/2019