Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Z wizytą u Marszałka

"Milusin" to miejsce szczególne

W przededniu Święta Niepodległości grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zakręcie, postanowiła odbyć wizytę w miejscu, ku któremu 11 listopada wędrują myśli wielu Polaków – w dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. „Milusin” to miejsce szczególne, ponieważ właśnie nieopodal naszej szkoły, w domu zakupionym przez wdzięcznych legionistów, Marszałek Piłsudski spędził ostatnie lata swojego życia.

Muzeum Józefa Piłsudskiego, które się tam mieści, oferuje wiele ciekawych zajęć. Klasy V i klasa VI miały możliwość uczestniczenia w dwóch rodzajach warsztatów. Jedna z grup tropiła ciekawostki i poszukiwała śladów historycznych w budynku dworku. Dzieci mogły dowiedzieć się tego, jaki był ulubiony przysmak Marszałka, który słynął z miłości do słodkości; kim była nieoceniona Adelcia i dlaczego muzeum jest w większości puste. Po swoim domu oprowadzał nie kto inny, jak Jadwiga Jaraczewska-jedna z córek Józefa Piłsudskiego. Pozostali uczniowie brali natomiast udział w zajęciach pod tytułem „Barwy nieobojętne”- celująco zdali egzamin ze znajomości hymnu Polski i historii godła, a ich duża wiedza zaskoczyła pracowników muzeum.

Ważnym momentem odwiedzin w Sulejówku było również zapalenie znicza przed pomnikiem przedstawiającym Naczelnika z córkami. Pomnik ten nazwany jest nieprzypadkowo „Lekcja historii”, ponieważ Piłsudski bardzo często siadywał przed kominkiem i opowiadał swoim córkom o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszej ojczyzny.

Mamy nadzieję, że wizyta w „Milusinie” była dla uczniów z Zakrętu żywą lekcją historii i patriotyzmu.

info. z tukontakt@wiazowna.pl – Natalia Maciak

Data opublikowania strony: 12/11/2015