mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze. Noś odblaski!

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze. Noś odblaski!

Dziecko w kamizelce odblaskowej stoi przy przejściu dla pieszych
Każdy, kto porusza się po drodze, powinien nosić kamizelkę lub elementy odblaskowe, które mogą uratować życie (Foto: Adobe Stock)

Zmrok lub ciemność, mgła, deszcz – to tylko kilka z czynników, które sprawiają, że na drodze pieszy lub rowerzysta jest praktycznie niewidoczny. Bezpieczeństwo osób poruszających się po ulicy, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policja przypomina o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. To nie fanaberia – tu chodzi o zdrowie, a nawet życie!

Pieszy na drodze nie posiada takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważna jest widoczność na drodze.

Jak wynika z analiz policji, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania się samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 m, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 m, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m! Kierowca zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź – gdy zaistnieje taka potrzeba – zatrzymać auto.

Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie odblasków nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszego. Ważne jest miejsce, w którym je przyczepimy lub załóżmy. Jeśli mamy kamizelkę – nośmy ją! Jeśli nie – skorzystajmy w powszechnie dostępnych odblasków – breloczków, taśm czy opasek. Tego typu element powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

W naszym Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Wiązowna (ul. Lubelska 59) dostępne są opaski odblaskowe, które można założyć na rękę lub nogę. Mamy też kamizelki. Jeśli nie macie Państwo elementów odblaskowych, zapraszamy po nie do BOM-u w godzinach pracy urzędu – w poniedziałek w godz. 10.00 – 18.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Źródło: Policja

Data opublikowania strony: 04/01/2021