Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zakręt w Toruniu

Zmierzch zapada, a na plac przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie wjeżdża autokar. Po chwili wysiadają z niego dzieci, które wpadają w objęcia stęsknionych rodziców. To uczniowie klas drugich szkoły podstawowej wrócili z dwudniowej wycieczki do Torunia i okolic.

Pierwszym punktem programu wycieczki była Brodnica. W Centrum Edukacji Ekologicznej uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych umożliwiających zrozumienie i docenienie otaczającej nas przyrody. Zobaczyły akwaria prezentujące ryby jeziorne i rzeczne oraz ich środowisko. Oglądały przyrodniczą ekspozycję ponad 100 okazów wypchanych zwierząt, żyjących w różnych środowiskach na   terenie Pojezierza Brodnickiego. Podziwiały umieszczone w nowoczesnych gablotach modele roślin i grzybów oraz skamieliny. Następnie krętymi schodami  weszły na sam szczyt najwyższej zachowanej wieży krzyżackiej (54 m.), będącej niegdyś częścią brodnickiego zamku. Z wieży rozpościerał się wspaniały widok na miasto i okolicę. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Grodu Foluszek – Ośrodka Edukacji Historycznej Bractwa Rycerskiego. W malowniczej scenerii Pojezierza Brodnickiego spotkaliśmy się z żywą historią w przygotowanym do tego celu drewnianym grodzisku. Dzieci wzięły udział w licznych zajęciach przybliżających czasy średniowiecza – strzelaniu z kuszy, ćwiczeniu na machinie, nauce dawnych rzemiosł, mieleniu ziarna i pieczeniu podpłomyków, pracy z kowalem, cieślą i stolarzem. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Torunia, gdzie rozlokowaliśmy się w fantastycznie urządzonym hostelu „Przystanek Toruń”.

Następny dzień spędziliśmy w Toruniu. Po pysznym śniadaniu udaliśmy się do Planetarium, gdzie podczas seansu pt. „Podróż po niebie” zachwycaliśmy się pięknem planet i gwiazd. Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki była gra uliczna pt. „Śladami legend toruńskich”. Uczniowie mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie odnaleźć kolejne obiekty znajdujące się na starówce toruńskiej zgodnie z wytycznymi. Najszybsza drużyna otrzymała w nagrodę pierniczki, którymi podzieliła się ze wszystkimi uczestnikami gry. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie dzieci aktywnie uczestniczyły w wyrabianiu ciasta na pierniki, przesiewały mąkę, ubijały w moździerzu korzenie oraz przy pomocy oryginalnych form kształtowały z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrały na pamiątkę. Gospodarzem pokazu był mistrz piernikarski, któremu towarzyszyli czeladnicy. Zabawa była doskonała. Po sytym obiedzie i pysznych lodach udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Dzieci były zmęczone, ale bardzo zadowolone. Przywiozły ze sobą piękne i smaczne pamiątki oraz bardzo dużo wiadomości i wspomnień. Na pytanie – „ Jak było na wycieczce?” , dzieci zgodnie , jednym głosem odpowiadają „Fantastycznie…”.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Aleksandra Karpińska, Krystyna Wroniewicz

Data opublikowania strony: 15/06/2016