Liczba mieszkańców: 1168 (stan na 31.12.2023 r.)
Kod pocztowy: 05-077 Warszawa – Wesoła
Zakręt – malownicza, intensywnie rozwijająca się wieś położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w województwie mazowieckim, powiecie otwockim, gminie Wiązowna, tuż przy granicy z Miastem Stołecznym Warszawa. Powierzchnia Zakrętu wynosi 334,35 ha. Od południa graniczy z miejscowościami rodzimej gminy Wiązowna: Izabelą i Majdanem, od północy z miastem Sulejówek, od wschodu z gminą Halinów, a od zachodu z Warszawą. Przez miejscowość przebiegają dwie drogi krajowe: S17 Warszawa–Lublin i DK 92 Warszawa–Terespol, które łączą się węzłem Wschód (Zakręt) na północno-zachodnim skraju wsi.
Zakręt zamieszkują zarówno zakorzenione tu od lat rodziny, jak i coraz większa grupa nowo przybyłych osadników, którzy stąd dojeżdżają do pracy w pobliskiej Warszawie. Celem polityki lokalnej jest zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb mieszkańców oraz integracja obydwu środowisk. Według danych z rejestru mieszkańców z roku na rok rośnie liczba mieszkańców Zakrętu zameldowanych na pobyt stały. Na koniec 2010 r. w sołectwie zamieszkiwało 925 osób, a pod koniec 2022 r. było to już 1147 osoby.
Zakręt zapewnia młodym mieszkańcom szeroką ofertę edukacyjną: prywatny żłobek, przedszkole publiczne i prywatne, szkołę podstawową publiczną i prywatną oraz liczne zajęcia dodatkowe. W Zakręcie od 1978 r. funkcjonowało Przedszkole Gminne w Zakręcie, które najpierw mieściło się na parterze budynku szkoły, a potem w wynajmowanym budynku prywatnym. W 2012 r. przeniosło się do nowo powstałej, okazałej siedziby z nowoczesnymi pomieszczeniami o wysokim standardzie, z przylegającym ogrodem oraz placem zabaw dla najmłodszych dzieci. W 2020 r. przedszkole otrzymało miano “Leśna kraina”.
Szkoła Podstawowa w Zakręcie posiada ponad 90-letnią historię, sięgającą 1931 r. Od 2008 r. placówka funkcjonowała jako Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie. Po zmianach w systemie oświaty działa jako Szkoła Podstawowa im. C. K. Norwida w Zakręcie. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne pomoce dydaktyczne i dużą salę gimnastyczną. Obok szkoły mieści się plac zabaw i kompleks boisk sportowych „ORLIK”. Przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „ZAKRĘT”. Stale rosnąca liczba uczniów oraz prognozy demograficzne skłoniły władze gminy Wiązowna w 2015 r. do podjęcia decyzji o rozpoczęciu rozbudowy szkoły, którą zakończono w 2018 r. W ramach modernizacji obiektu powstało zupełnie nowe skrzydło, w którym znajduje się 19 sal lekcyjnych z zapleczami na pomoce dydaktyczne oraz sześć sal do edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto powstała nowa kuchnia przystosowana do sporządzania na miejscu posiłków dla ok. 400 uczniów. W szkole wymieniono okna, drzwi, system grzewczy i elewację.
Od 3 maja 1996 r. Zakręt jest siedzibą rzymsko-katolickiej parafii p.w. Św. Pawła Apostoła, należącej do dekanatu Sulejówek leżącego na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Od początku istnienia parafii jej proboszczem były ks. kan. Tadeusz Firysiuk, który przybył do Zakrętu nieco wcześniej, bo 11 lutego 1996 r. Proboszcz był nie tylko budowniczym kościoła, plebanii i cmentarza grzebalnego, ale zawsze aktywnie uczestniczył wżyciu lokalnej społeczności, wspierał rozwój Zakrętu. Za pełnioną posługę duszpasterską, zasługi w integracji mieszkańców Zakrętu oraz oddanie gminie Wiązowna i jej mieszkańcom, 5 lipca 2015 r. otrzymał z rąk wójta Janusza Budnego statuetkę i akt nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Wiązowna”. Po jego śmierci posługę przejął ks. Sławomir Safader, który sprawował ją a do śmierci w 2021 r. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Paweł Adler, który przejął ją w maju 2021 r.
Na terenie Zakrętu wielu przedsiębiorców z sukcesem prowadzi swoją działalność gospodarczą. Swoje siedziby posiadają tu firmy handlowe, usługowe i produkcyjne. Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w Zakręcie jest zarejestrowanych ponad 130 firm. Wśród nich znajduje się NTT System S.A., które otrzymało nagrodę Wójta Gminy Wiązowna „Złoty Wiąz”.
Infrastruktura sportowa: boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz prywatny klub z kortami tenisowymi, place zabaw oraz lasy i inne tereny naturalne, sprzyjają rekreacji i aktywności sportowej. W sołectwie organizowane są spotkania i imprezy integracyjne dla mieszkańców, w tym ogniska, festyny, pikniki i ekopikniki, rajdy rowerowe, zawody sportowe, a w 2015 r. dożynki gminne.