Liczba mieszkańców: 339 (stan na 31.12.2022 r.)
Kod pocztowy: 05-462 Wiązowna
Żanęcin to początkowo niewielka kolonia, później sołectwo leżące na wschód od szosy lubelskiej, na wysokości 107 m n.p.m., oddzielona od niej lasem sosnowym z domieszką brzozy. Wieś położona jest w odległości ok. 1 km na północ od rzeki Świder, wzdłuż drogi do Pęclina i Dziechcińca. Nazwy miejscowych pól to: Kępy, Ogrody, Pod Duchnowskim, Pod Krogulcem, Pod Rudką, Przydawki, Role. Poza centrum wioska posiadała dwie kolonie – Piaski i w odległości ok. 1 km na południowy zachód Rudkę. Obecnie Rudka stanowi odrębne sołectwo.
Kolonia i folwark Żanet powstałe w 1826 r., wchodzące dawniej także w skład dóbr duchnowskich, sąsiadowały od południa i zachodu z domami wiązowskimi, a zwłaszcza z założoną tam w 1796r. osadą Ruda Mlądzka alias Rudka Młynarska. Osady założone przez Jana Alojzego Potockiego, w latach 50. XIX w. sprzedali indywidualnym przedsiębiorcom ówcześni właściciele dóbr Wiązowna – Kempnerowie. W 1881 r. Żanęcin liczył 86 mieszkańców. Tworzyło go 10 osad chłopskich i niewielki folwark o pow.26 mórg z sadem owocowym. Dziś ze starej zabudowy pozostało niewiele.
Wieś była wielokrotnie niszczona przez działania wojenne (m.in. w trakcie walk wojsk pancernych w lipcu 1944 r.) i pożary. Dzięki spisanym wspomnieniom Józefy Radzymińskiej, zawartym w książce „Podróż do początku”, możemy poznać klimat dworku Żanęcin, ostro kontrastujący swoją idyllą z ciężką pracą na piaszczystej roli w sąsiadującymi z nimi gospodarstwami chłopskimi. W Żanęcinie miał swój dom-pracownię artysta malarz Józef Ryszkiewicz.