radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego

W szczególnym roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy na Gminne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia w Wiązownie w Kościele pw. Św. Wojciecha oraz w Gminnym Ośrodku Kultury.

Program uroczystości:
Część I
Wystawa oraz spotkanie w ramach programu Nieskończenie Niepodległa w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury
16:00 – 17:50 Przedstawienie Ośrodka KARTA. Prezentacja programu Nieskończenie Niepodległa oraz idei archiwistyki społecznej. Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”

Część II
Uroczyste obchody kościelno – patriotyczne w kościele pw. Św. Wojciecha
18:00 – 19:00 Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych w oprawie muzycznej Orkiestry Dętej z Trąbek
19:00 – 19:30 Koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej z Trąbek
19:30 – 20:00 Przemarsz na wiązowski cmentarz. Złożenie kwiatów, Apel pamięci. Salwa honorowa w wykonaniu Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także wszystkich nas. Pamiętajmy, aby wspólnie dbać o takie wartości jakie patriotyzm, czy wolność. Zapraszamy do wspólnego przeżywania oraz do aktywnego udziału w uroczystych obchodach.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tego dnia, 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się potyczka, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Nasi Dziadowie dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem oraz Wkrą zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

15 sierpnia przypada również Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Tego dnia na nabożeństwach składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów.

Ponadto zachęcamy Państwa do udziału w obchodach w Warszawie. Środowisko rekonstruktorów na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowuje na 15 sierpnia wielką defiladę. Przemarsz odbędzie się przy udziale rekonstruktorów historycznych różnych epok – od czasów piastowskich po XX wiek. Uczestnicy defilady, a ma ich być ponad 3 000 osób, zostaną podzieleni na 6 grup: początki państwa polskiego; średniowiecze pełne i późne; XVI i XVII wiek; XVIII i XIX wiek; XX wiek; pojazdy historyczne. Defilada odbędzie się w godzinach około południowych. Podczas tego historycznego wydarzenia zobaczymy pododdziały piesze i konne, artylerię oraz pojazdy.

Data opublikowania strony: 14/08/2018