bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Zaproś kominiarza. Zadbaj o bezpieczeństwo

Kominiarz ubrany na czarn, od tyłu, rozpala ogień w kominku - kozie
Kominiarz ubrany na czarn, od tyłu, rozpala ogień w kominku - kozie

To już ostatni dzwonek, aby zaprosić do domu kominiarza. Ten sprawdzi kominy i wszelkiego rodzaju instalacje oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyści je. Nie czekaj. Już dziś zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny!

Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym właściciel  lub zarządca budynku powinien co najmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. W tym wypadku mistrzowi kominiarskiemu. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń  z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. W budynkach mieszkalnych:

  1. przewody od palenisk opalanych paliwem stałym czyści się co trzy miesiące,
  2. przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co sześć miesięcy,
  3. przewody wentylacyjne –  raz w roku.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W 2018 r. były to 15 882 pożarów od urządzeń na paliwa stałe, 257 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe (dane statystyczne KG PSP).

Oprócz pożarów nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2018/2019 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3 842 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 2 024 osoby zostały poszkodowane, a 52 to ofiary śmiertelne (dane statystyczne KG PSP).

Pamiętajmy również, że w przypadku pożaru lub zaczadzeni brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Przy zadymianiu okolicy nie tylko czystość komina i przewodów oraz jakość paliwa się liczą. Duże znaczenie ma też sposób rozpalania w piecach. Przyzwyczailiśmy się do rozpalania ogniska, podkładając rozpałkę na spodzie stosu, czyli pod drewnem lub węglem. Jest to sposób szybki i wygodny, ale powoduje większe zadymienie. Nierozgrzane dobrze drewno lub węgiel zaczynają kopcić, generując ogromne ilości dymu. W ten sposób paliwo zostaje spalone tylko częściowo, a duża ilość energii, która powinna zasilić budynek w ciepło, ucieka z dymem.

Warto rozważyć tak zwane rozpalanie od góry, kiedy to rozpałkę podkładamy na szczycie paleniska. W takiej sytuacji dym wydostający się z warstwy dopiero ogrzewającego się opału, przechodzi przez warstwę żaru, gdzie ulega niemalże całkowitemu spaleniu. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, spalając całkowicie zakupione paliwo i nie generujemy nadmiernej ilości dymu. Zaoszczędzimy również czas, ponieważ nie trzeba podkładać systematycznie do pieca. Paliwo będzie się wypalało przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Polecamy ten sposób, mimo że na początku jest bardziej pracochłonny.

Jak palić od góry? Zobaczcie prezentację przeprowadzoną 9 grudnia 2018 r. , przez zespół Fachowych Kominiarzy z Krajowej Izby Kominiarzy oddziału warszawskiego, podczas „Wspólnego Ubierania Choinki”.

 

Wszelkiego rodzaju informacje oraz namiary na Izbę Kominiarzy, gdzie znajdziemy pomoc oraz kontakty do fachowców uprawnionych do przeprowadzania kontroli, znajdują się na stronach: www.izbakominiarzy.pl oraz www.kominypolskie.pl. Oddział warszawski Izby Kominiarzy znajduje się przy ul. Małej 14. Informacje można uzyskać drogą e-mail, pisząc na adres: warszawa@izbakominiarz.pl lub u mistrza kominiarskiego i wiceprezesa Krajowej Izby Kominiarzy Mieczysława Antosa pod nr tel.: 602 704 566.

Plakat Zaproś kominiarza do domu

 

Więcej informacji na temat programu wsparcia dla mieszkańców na wymianę pieców udziela: Anna Bogucka, pok. 010, tel. 22 512 58 24, kom. 661 969 850, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl.

Foto: M. Sosnowska

Data opublikowania strony: 31/10/2019