radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Zbuduj domek dla owadów zapylających

Zbuduj domek dla owadów zapylających

Konkurs na najładniejszy domek dla owadów zapylających

Nasza gmina bierze udział w programie „Gmina przyjazna pszczołom”, z tej okazji zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszy domek dla owadów zapylających.

Celem konkursu jest stworzenie sieci domków na prywatnych posesjach, zwrócenie uwagi na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów, zwłaszcza zapylających, rozwijanie wyobraźni i kreatywności poprzez wykorzystanie różnorodnych elementów przyrodniczych (patyki, szyszki, trzcina) do budowy domków dla owadów.

Konkurs trwa do 27 maja 2018 roku. Informacji o konkursie udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie pod nr tel. 22 780 41 79 oraz mailowo zapisy@gok-wiazowna.pl

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas EKO Pikniku w Zakręcie 9 czerwca 2018 r.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie oraz na plakacie.

Myśląc o owadach zapylających najczęściej wyobrażamy sobie pszczołę miodną. Tymczasem w zapylaniu większości roślin występujących w Polsce biorą udział także inne gatunki pszczół żyjących na łąkach, w lasach i ogrodach oraz inne owady zapylające. Dzięki ich pracy możemy cieszyć się soczystymi jabłkami, słodkimi malinami, czereśniami, porzeczkami, pysznymi pomidorami lub dyniami. Jednak bez kwiatów bogatych w nektar lub pyłek pszczoły nie przetrwają i nie będą zapylać.

Ważne jest, aby owady zapylające miały miejsce, w którym mogą się ukrywać, rozmnażać. Możemy im takie miejsce stworzyć. Domek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody. Postawiony w ogrodzie późnym latem lub jesienią zapewni schronienie pożytecznym owadom. Wiosną zagoszczą w nich również pszczoły murarki.Często, kiedy myślimy o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki, a kolejnym – walka z nimi. Jednak nie wszystkie owady w ogrodzie to szkodniki – wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna. Nie tylko nas żywią – zapylając rośliny i umożliwiając im wytwarzanie owoców, ale także bronią nas przed szkodnikami. W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Wszelkie problemy biorą się stąd, że przyrodę próbujemy poprawiać. Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom.

Z tych najważniejszych można wymieć pszczoły – nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi.

Data opublikowania strony: 10/05/2018