radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Złóż wniosek i zdobądź dotacje na wymianę pieca!

Złóż wniosek i zdobądź dotacje na wymianę pieca!

Kwestia jakości powietrza, którym oddychamy i smogu, który zatruwa to powietrze stała się ostatnio wyjątkowo głośna. Wydawać by się mogło, że w naszej okolicy problemu nie ma. Żyjemy przecież otoczeni lasami, ponad dwadzieścia kilometrów od dużego miasta. Tymczasem smog zagraża także i nam.

To niebezpieczeństwo w dużej mierze sprowadzamy na siebie sami. W mroźne dni, gdy ogrzewamy nasze domy intensywniej, nad naszą gminą unosi się przykry zapach spalenizny. Dowód na to, że wielu z nas pali w piecach byle czym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach wynika to ze skromnych możliwości finansowych mieszkańców gminy. Zdarza się jednak, że spalanie śmieci to efekt bezmyślności, a nie biedy. Dlatego apelujemy o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad. W domowych piecach nie wolno palić plastiku i śmieci. Nie powinniśmy też używać miałów węglowych. Ci z nas, którzy kominków używają wyłącznie rekreacyjnie, w dni, w które smog jest wyjątkowo duży, powinni się powstrzymać od rozpalania.

Nie poprzestajemy na apelach. Gmina Wiązowna w 2017 roku rozpocznie termomodernizację budynków użyteczności publicznej. W pierwszym rzędzie będą to nasze szkoły. Obniżymy w ten sposób koszty utrzymania budynków, ale przede wszystkim ograniczymy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, wymienimy kotłownię, ocieplimy ściany tych budynków. To samo chcemy zaproponować mieszkańcom, którzy mają stare piece zasypowe, które najbardziej szkodzą nam wszystkim. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wymiana pieca jest droga. Dlatego planujemy ubiegać się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Chcemy zdobyć pieniądze, które pozwolą dofinansować wymianę pieców w Państwa domach.

W ramach konkursu można ubiegać się o dofinansowanie do 75% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5.000,00 zł. Pozostały koszt realizacji przedsięwzięcia stanowić będzie wkład własny mieszkańca. W ramach składanego wniosku możliwa będzie wymiana starych kotłów na: kocioł opalany biomasą, kocioł gazowy lub kocioł olejowy. Wszystkie osoby zainteresowane ubieganiem się o dofinansowanie i przystąpieniem do programu prosimy o wypełnienie deklaracji zamieszczonej na www.tuwiazowna.pl.

Wypełnione i podpisane deklaracje prosimy złożyć w Urzędzie Gminy Wiązowna do dnia 03.02.2017 r. Szczegółowych informacji udziela Pani Olga Nowak – pracownik Wydziału Inwestycji tel. 22 512 58 64, o.nowak@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 18/01/2017