bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

100-lecie Niepodległości w Gminnym Przedszkolu w Wiązownie

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.

Te słowa Janusza Korczaka przyświecały nam podczas przygotowań uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaczęły się one jeszcze w zeszłym roku, kiedy to Pani Ania Siwik opracowała inicjatywę „Rok dla Niepodległej – Mały Przedszkolak – Duży Polak”. W jej ramach w każdej sali powstał kącik tematyczny Małego Patrioty. Dzieci uczyły się m.in. Hymnu Polski, Roty, Katechizmu polskiego dziecka, poznały symbole narodowe, historie rodzinnej miejscowości i Polski, a to wszystko na podstawie znanych baśni i legend oraz tradycji i obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dzieci wg Korczaka to „ludzie o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczeń (…)”. Aby słowa Polak – patriota – Polska – moja ojczyzna były przez nie w pełni zrozumiane wyjaśnialiśmy je w Gminnym Przedszkolu im. Misia Uszatka w Wiązownie na zasadzie „małych kroczków”. Przybliżaliśmy przedszkolakom obraz naszego kraju prostymi sposobami i metodami dostępnymi ich percepcji, zaczynając od tego, co bliższe, z czym przedszkolak może zetknąć się bezpośrednio, przechodząc do spraw coraz dalszych wprowadzających go do życia w społeczeństwie.

Na początku tego roku przedszkolnego ogłosiliśmy wewnątrz przedszkolny konkurs plastyczny na wykonanie plakatu „100 lat Niepodległej oczami dziecka”. W październiku zaś dzieci wraz z rodzicami otrzymały zadanie wykonania laurki z życzeniami dla Polski. Wszystkie przedszkolaki przyniosły do przedszkola pięknie ozdobione laurki ze szczerymi, niebanalnymi życzeniami.

W czwartek (8 listopada) o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta akademia pt. „Kocham Cię Polsko” przygotowana przez dzieci z grupy Zajączki pod opieką ich wychowawczyni Teresy Zielińskiej. Młodzi aktorzy przedstawili widzom historię tamtych dni, gdy Polska odradzała się na nowo, odzyskiwała wolność. Były pieśni patriotyczne, piękne wiersze oraz tańce narodowe. Po akademii Dyrektor Oświaty Gminnej Dorota Kanabus -Prokop wraz z Anią Siwik wręczyły nagrody laureatom konkursu plastycznego: „100 lat Niepodległej oczami dziecka”. Dyrektor odczytała kilka spośród 100 laurek zawierających życzenia dla Polski, a następnie umieściła wszystkie w Kapsule Czasu, która została zaadresowana do przyszłego pokolenia przedszkolaków z prośbą o otwarcie za 100 lat, czyli w 200 rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności. Następnie kapsuła została zakopana w naszym ogrodzie przedszkolnym pod wiązem.

W piątek (9 listopada) przedszkolaki wybrały się na przedstawienie teatralne do Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku, gdzie o godz. 11.11 wraz z aktorami Narodowego Teatru dla Dzieci odśpiewały uroczyście Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego.

info z tukontakt@wiazowna.pl
Anna Siwik

Data opublikowania strony: 20/11/2018