mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski do 17 sierpnia

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski do 17 sierpnia

Zielony ciagnik ciagnie na przyczepie bele słomy
Agencja Rolna uruchamia kolejne dopłaty dla rolników (Foto: pixabay.com)

Młodzi rolnicy do 17 sierpnia mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.

O „Premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe i gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha, rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy i przedłoży biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach:

  1. I – w wysokości 120 tys. zł – na wniosek o płatność pierwszej raty złożony po spełnieniu przez młodego rolnika warunków, z zastrzeżeniem których została wydana decyzja o przyznaniu pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia tej decyzji;
  2. II – w wysokości 30 tys. zł – na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Wnioski do 17 sierpnia przyjmują oddziały regionalne ARiMR, w przypadku mieszkańców naszej gminy to oddział mazowiecki (ul. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa; tel. 22 536 57 08, 22 536 57 48, e-mail: mazowiecki@arimr.gov.pl). Można je składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl

Data opublikowania strony: 30/07/2020