Świąteczna choinka, niestety, dość krótko cieszy nasze oczy. Już po Święcie Trzech Króli najczęściej zaczyna przypominać obraz nędzy i rozpaczy. Co można z nią zrobić? Podpowiadamy.
W przypadku choinek kupowanych w pojemnikach nie ma żadnych wątpliwości. Po świętach przenosi się je z powrotem na zewnątrz (w miejsce osłonięte od mrozu i wiatru), zabezpiecza donicę przed zimnem i osłania. Następnie wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – drzewko powinno się przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i będą chorowały.
Choinkę ciętą można wykorzystać do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych (m.in. rododendrony, wrzośce, borówki amerykańskie). Grubsze pędy i pień zazwyczaj są palone.
Już 13 lutego odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wtedy też będzie można pozbyć się wysuszonego lub plastikowego drzewka. Odbiór choinki należy zgłosić najpóźniej na dwa dni przed wyznaczonym dniem odbioru pod nr tel. 22 512 58 29. Choinki należy wstawić przed ogrodzeniem do godz. 6.00 rano w dniu wywozu. Harmonogram odbioru dostępny jest w zakładce Załatw sprawę w urzędzie/Śmieci.
Jeśli nie chcemy czekać na odbiór, możemy we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK, Emów, ul. Wiązowskiej 2A ), jako odpad biodegradowalny.
Więcej informacji udziela Natalia Murach – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 29, e-mail: n.murach@wiazowna.pl