mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Adwentowa Akcja Charytatywna. Rusza zbiórka na Centrum w Zagórzu

Adwentowa Akcja Charytatywna. Rusza zbiórka na Centrum w Zagórzu

Napis Troska, pod spodem Adwentowa Akcja Charytatywna. Wokół dekoracje świąteczne
Fundacja Malak, której założycielem jest Ojciec Adam Szustak, organizuje zbiórkę na psychiatrię dziecięcą w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu (Foto: Malak)

Codzienność pokazuje, że coraz więcej dzieci zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. W sytuacjach, gdy „zwykła rozmowa” nie wystarcza, ratunkiem jest wyspecjalizowana placówka, taka jak Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Już 6 grudnia rusza Adwentowa Akcja Charytatywna. Jej głównym celem jest zbiórka funduszy potrzebnych na remont i wyposażenie pracowni tematycznych oraz wymianę 105 łóżek szpitalnych. Potrzebnych jest 500 tys. zł.

Jak zwykle w Adwencie, razem z ojcem Adamem Szustakiem OP, chcemy skupić naszą i Waszą uwagę na ludziach, którzy potrzebują pomocy. Nie chcemy rzucać słów na wiatr, ani marzyć o nierealnych celach. Wiemy, że z Wami możemy w namacalny sposób polepszyć sytuację tych, którzy źle się mają. Wielokrotnie podczas naszych zbiórek pokazaliście, że macie serca wrażliwe na krzywdę i biedę drugiego człowieka. W tym zwariowanym roku, w którym wielu z nas grunt usuwa się spod nóg i nie jesteśmy pewni jutra, nie mamy zamiaru zamykać oczu na otoczenie.

Bardzo serdecznie zapraszamy Was do włączenia się w TROSKĘ – ADWENTOWĄ AKCJĘ CHARYTATYWNĄ – akcję pełną czułości i delikatności, a przede wszystkim zatroskania.

Od I Niedzieli Adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia będziemy przyjmować darowizny, które przekażemy Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Wystarczy wejść na stronę https://charytatywnie.fundacjamalak.pl/#/donations, wybrać kwotę i zrobić przelew poprzez stronę. Można wpłacać też pieniądze bezpośrednio na konto 42 2490 0005 0000 4600 1184 3564, w tytule należy wpisać: „Akcja charytatywna TROSKA”.

Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu to szpital przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 21. roku życia z problemami psychiatrycznymi oraz rehabilitacyjnymi (wynikającymi z dziecięcego porażenia mózgowego).  Szczególną troską chcemy otoczyć dzieci zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. Codzienność pokazuje, że niestety jest ich coraz więcej. Nerwice szkolne, zaburzenia zachowania, zespoły nadpobudliwości ruchowej, zaburzenia lękowe, uzależnienia, depresje, rosnąca liczba samobójstw. Nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, ale po rozmowie z ludźmi blisko związanymi z MCN wiemy, że o psychiatrii dziecięcej mówi się w Polsce za mało.

Z niejasnych przyczyn problemy na tle psychicznym ciągle jeszcze są tematem „delikatnym”, tematem tabu lub takim, o którym rozmawia się raczej szeptem z osobami największego zaufania. Rodzice czy opiekunowie, których dzieci cierpią z powodów zaburzeń psychicznych, nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia, od czego zacząć, do kogo zwrócić się po pomoc. W sytuacjach, gdy „zwykła rozmowa” nie wystarcza, ratunkiem jest wyspecjalizowana placówka, taka jak Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii.

Na oddziały często trafiają dzieci bardzo poranione psychicznie, fizycznie i seksualnie. Swoje doświadczenia odreagowują na sprzętach i w ogóle na otoczeniu, w którym się znajdują. Niszczą wszystko, co jest w zasięgu ich rąk, dlatego oddziały są w nieustannym remoncie. Chcąc zagospodarować czas podopiecznym niezbędne jest wyposażenie pracowni kulinarnych, plastycznych, sportowych, a także regularna wymiana sprzętu i umeblowania sal pacjentów.

Chcemy pomóc MCN w bieżących sprawach. Na chwilę obecną konieczne są:

  1. wyremontowanie i wyposażenie pracowni tematycznych,
  2. wymiana 105 łóżek szpitalnych.

Zestaw szpitalny dla jednego pacjenta to kwota ok. 4000 zł, w tym zawarte są: łóżko szpitalne z materacem, poduszka i kołdra wraz z prześcieradłem i poszewkami, szafka  szpitalna i puf-worek. Do tego remont i mamy okrągłą kwotę 500 tys. zł. Dużo! Ale przecież udawało nam się przekazywać większe kwoty!

Psychiatria dziecięca nas potrzebuje!

Data opublikowania strony: 01/12/2020