Wolontariat w naszej gminie działa bardzo prężnie – w przypadku młodzieży od 2010 r., seniorzy z Domu „Senior+” od 2015 r., a Wolontariat Międzypokoleniowy od 2019 r. Wspólnie bierzemy udział w 40-50 akcji rocznie. Często są one połączone ze zbiórkami oraz akcjami ogólnopolskimi (WOŚP) czy działaniami lokalnymi. Bardzo ważne są działania na rzecz naszych mieszkańców oraz wpieranie ich przez cały rok w ramach m.in. „Świątecznej Radości Pomagania”.
Każdy, kto chce się zaangażować, znajdzie coś dla siebie, są akcje profilaktyczne, jest promowanie zdrowego stylu życia oraz dbanie o ekologię i zwierzęta. Jeżeli chodzi o bezpośrednią pomoc drugiemu człowiekowi, to organizujemy różnego rodzaju kiermasze i wystaw połączone ze zbiórkami pieniędzy. Nasi wolontariusze pomagają też dzieciom w nadrabianiu zaległości edukacyjnych (praca jeden na jeden w świetlicach szkolnych). Uczestniczymy także i obsługujemy wszelkie imprezy i wydarzenia gminne.
W czasie pandemii odwiedzaliśmy w domach osoby potrzebujące, dostarczaliśmy zakupów itd. W pierwszej połowie 2022 r. w dużej mierze skupieni byliśmy na pomocy uchodźcom, m.in. organizowaliśmy warsztaty, gry i zabawy dla dzieci z Ukrainy, ale też przygotowywaliśmy posiłki i przekazywaliśmy je do świetlic.
Wolontariat postrzegany jest najczęściej przez pryzmat dawania, a tymczasem bardzo istotnym elementem jest to, co otrzymujemy. Osoby zaangażowane zdobywają nowe umiejętności. Dzięki bezinteresownym działaniom zmienia się ich spojrzenie na świat, przestają narzekać na rzeczy, które tak naprawdę są nieistotne. Wolontariusze nawiązują nowe znajomości, czują się potrzebni i ważni. Takie doświadczenia zdobyte w młodości, kształtują postawę człowieka na całe życie.
Krystyna Motyka-Parzych