bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Aplikacja „Kwarantanna domowa”. Trwa udostępnianie

Czarny telefon komórkowy trzymany przez kobiece dłonie z czerwonymi paznokciami

Ponad tysiąc osób korzysta już z aplikacji “Kwarantanna domowa”. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, jeśli jesteście objęci kwarantanną, poczekajcie na SMS-a. Dopiero po jego otrzymaniu, aktywujecie aplikację.

Ministerstwo Cyfryzacji etapami udostępnia aplikację “Kwarantanna domowa”. Robi tak, ponieważ również etapami zasilana jest baza osób objętych kwarantanną.

Proces wygląda następująco: MC dostaje informację o osobach objętych kwarantanną, wysyła im SMS-a zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Można pobrać ją  z App Store lub Google Play. W związku z tym, jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMS-a – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli Wam się komunikat, że Waszych danych nie ma w bazie.

Ministerstwo uspakaja, wiadomość na pewno do Was dotrze. Po jej otrzymaniu komunikat zniknie. Będziecie mogli wtedy instalować i aktywować aplikację.

“Kwarantanna domowa”. Jak działa?

“Kwarantanna domowa” – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – SMS-em przyjdzie prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Praktyczna rada: korzystając z aplikacji nie zapominaj o tym, aby Twój telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzaj SMS-y.

Dzięki aplikacji zyskujesz również szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Daje ona m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię pod nr. tel: 22 165 57 44.

Więcej informacji: www.gov.pl/kwarantannadomowa

Źródło: https://www.gov.pl

Ulotka informacyjna o aplikacji Kwarantanna domowa

Data opublikowania strony: 23/03/2020