Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Biblioteka w Wiązownie. Fascynujący świat mrówek

W Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna w Wiązownie odbyły się trzy spotkania z uczestnikami akcji „Wakacje Blisko Domu”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie oraz ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie odkrywały tajemnice królestwo mrówek.

Podczas warsztatów dzieci obejrzały wiele eksponatów związanych z owadami. Było formikarium z mrówkami, gniazdo wykonane przez mrówki z liści i papieru. Były duże maskotki uszyte na wzór tych prawdziwych. Był też schemat cyklu rozwoju mrówek oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

Pani Sylwia snuła wciągającą opowieść o życiu, zwyczajach i budowlach mrówek. Przeplatała ją pokazem slajdów. Podczas warsztatów dzieci odnalazły odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: od kiedy mrówki żyją na ziemi, czy są owadami i czy są pożyteczne, dlaczego niektórzy z nas za nimi nie przepadają, czy mogą być niebezpieczne dla człowieka oraz z czego jest mrówczy dom i jak powstaje.

“Królowa mrówek składa jaja po zjedzeniu swoich skrzydeł, po czym już nigdy nie odlatuje. Pozostaje wierna swojemu mrowisku. Tak jak i ja pozostanę i będę powracać do jakże wspaniałego miejsca, jakim jest biblioteka tutejsza” – wpisała do kroniki prelegentka Sylwia Cegiełka.

Był to świetny czas na przeprowadzenie lekcji bibliotecznych, zapoznanie z księgozbiorem i zasadami wypożyczeń. Część dzieci, która już posiada karty biblioteczne, mogła wypożyczyć wybrane książki.

Zachęcamy do korzystania z książek popularnonaukowych dla dzieci, które przekazują wiedzę z różnych dziedzin w łatwy, dostosowany do możliwości odbiorcy, sposób. Mają one za zadanie popularyzowanie nauki, rozwijanie zainteresowań, poszerzanie horyzontów. W księgozbiorze bibliotecznym znajduje się wiele książek opisujący m.in. świat przyrody. Zapraszamy do odwiedzania z dziećmi biblioteki, bo wspólne rodzinne czytanie ma wiele korzyści, buduje więzi i tworzy wspomnienia.

Marzena Bobrowska

Data opublikowania strony: 11/07/2022