bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Biblioteka w Wiązownie. Spotkanie z królikiem

Króliki często są mylnie przydzielane do kategorii gryzoni. To jednak zupełnie inna rodzina ssaków – zajęczaki! O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach związanych z królikami dowiedziały się dzieci podczas warsztatów w Bibliotece Publicznej w Wiązownie.

Obecnie na świecie występuje około 100 gatunków królików! Wszystkie wywodzą się od wspólnego przodka – królika dzikiego, który zamieszkiwał początkowo północną część Afryki oraz tereny Półwyspu Iberyjskiego.

Króliki domowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych na całym świecie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak uroczo wyglądają ze swoimi miękkimi futerkami, długimi uszkami i łagodnym spojrzeniem. Poza tym uchodzą za towarzyskie, łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu.

Podczas warsztatów, które odbyły się w bibliotece w Wiązownie, Ania Budzińska z kliniki weterynaryjnej „Uprzejmy Łoś Kids” przekazała uczestnikom wiedzę na temat tych milutkich zwierzątek. Dowiedzieliśmy się, co należy uwzględnić przed zakupem królika, jak zapewnić mu prawidłową pielęgnację, co powinno się znaleźć w jego klatce, co lubią jeść oraz o najmniej przyjemnym obowiązku – czyszczeniu klatki.

Jak na bibliotekę przystało poruszyliśmy również tematykę królików w literaturze dziecięcej. Nawiązaliśmy do jednego ze słynniejszych królików – Białego Królika – postaci stworzonej przez Lewisa Carrolla występującej w książce „Alicja w krainie czarów”.  Postać Białego Królika można odnaleźć nie tylko w literaturze, ale też w filmach, grach komputerowych, muzyce i sztuce.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Marzena Kopka

Data opublikowania strony: 10/04/2019