mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

COVID-19. Od 27 lutego nosimy tylko maseczki

COVID-19. Od 27 lutego nosimy tylko maseczki

Kobieta w maseczce. W tle wirus na zielonym tle
Maseczki najlepiej chronią nas przed wirusami i bakteriami (Foto: pixabay.com)

W Polsce w ostatnim czasie odnotowowano wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rząd zdecydował o przedłużeniu dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca i wprowadza kilka nowych. Od 27 lutego dozwolone będą tylko maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem.

Dane na temat liczby zakażeń wskazują znaczący dzienny przyrost zachorowań. W ciągu tygodnia nastąpił skok z 8 do ponad 12 tys. nowych. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej. Najgorzej jest w województwie warmińsko-mazurskim. Od 27 lutego zamknięte zostaną tam hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

Zakaz używania przyłbic i chust

Zgodnie z rekomendacjami, rząd od 27 lutego wprowadza zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.

Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie wracające z Czech i Słowacji osoby zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również tych, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu.

Obowiązujące zasady do 14 marca

Od 27 lutego wszyscy zakrywamy usta i nosy jedynie maseczką.

Od 1 marca do 14 marca:

 1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości; restauracje hotelowe – zamknięte);
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji;
 3. Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne;
 4. Stoki otwarte;
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu;
 6. Siłownie dalej zamknięte;
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Stosuj zasadę DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli:

 1. Dystans,
 2. Dezynfekcja,
 3. Maseczka,
 4. Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe,
 5. Wietrzenie.

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna.

Więcej informacji można znaleźć na www.gov.pl/web/koronawirus

Data opublikowania strony: 26/02/2021