Chcesz wymienić piec na nowy, ocieplić dom lub zamontować baterie słoneczne? Możesz liczyć na dofinansowanie. Ruszył ponowny nabór wniosków w programie „Czyste powietrze”.
„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego zadaniem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Do głównych zadań finansowanych w ramach programu należą wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.
Kto może składać wnioski i ile można zyskać?
Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym do końca 2029 r. Wniosek o dofinansowanie mogą złożyć właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, a także osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.
W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
- Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji, to 53 tys. zł.
- Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych – 7 tys. zł.
- Oprocentowanie zmienne pożyczki – nie więcej niż WIBOR 3M +70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie.
- Planowany okres spłaty pożyczki: do 15 lat.
- Możliwa karencja (zwłoka) w spłacie: nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
- Okres realizacji przedsięwzięcia: do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później, niż do 30.06.2029 r.
- Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowywanie.
- Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?
Na etapie aplikowania o dofinansowanie wraz z wnioskiem należy przedłożyć wniosek oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodu. Dodatkowo należy załączyć: dokumenty potwierdzające prawo własności budynku, np. umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, jeżeli we wniosku nie podano informacji na temat numeru księgi wieczystej i numeru działki, oraz audyt energetyczny budynku, jeśli został wykonany i na jego podstawie przyjęto dane do wniosku.
Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Terminy składania i rozpatrywania wniosków oraz sposób wypełniania wniosków (elektronicznie lub papierowo), będą zamieszczane na stronach internetowych właściwych terytorialnie funduszy. W przypadku Gminy Wiązowna to WFOŚiGW w Warszawie (ul. Ogrodowa 5/7, tel. 22 504 41 00).
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na:
- wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
- docieplenie przegród budynku,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Formy dofinansowania:
- dotacja,
- pożyczka.
Szczegóły, ogłoszenie o naborze oraz link do Portalu Beneficjenta dostępne są na stronie: http://wfosigw.pl/strona-glowna/program_czyste_powietrze.